Slimáci – granule na ničení

Publikováno 17. 5. 2011
Zdroj: TV Nova

Slimáci a další plži patří mezi nejprotivnější škůdce na zahrádce a jejich množství neklesá. Nabízí se různé způsoby ničení. Dnes se zaměříme na konkrétní granule, které mají velmi důležitou vlastnost – nejsou toxické pro psy, kočky ani pro ježky, kteří si slimáky obohacují svůj jídelníček. Neškodí dalším živočichům jako dešťovky, včely... Určitě se s nimi při náhodném snězení neotráví ani naše dítě. A přátelské jsou i k naší půdě, protože se rozkládají přirozeným způsobem a nezanechávají v půdě nežádoucí zbytky.

Účinnou látkou v těchto granulích je sloučenina železa a fosforu – fosforečnan železitý, která se vyskytuje i volně v přírodě. V půdě se rozkládá a nezůstávají í žádné toxické zbytky. Nevnášíme si s nimi do zahrady další zatěžující a nebezpečnou látku. Nemusíme úzkostlivě hlídat návnady ani je klást na zvláštní mističky. Nasypeme je přímo na půdu kolem ohrožených rostlin nebo rozsypeme do meziřadí.

Přípravek nemá žádnou ochranou lhůtu. To znamená, že můžeme kdykoliv sklízet úrodu a nemusíme se ohlížet na dobu, kdy jsme rozsypali v záhonech přípravek. Zeleninu můžeme bez obav okamžitě konzumovat.

Granule mají modrou barvu, ptáci je nevyzobou (mají genetickou informaci vylučující příjem modré potravy).

Další příznivá vlastnost – slimákům chutnají, ale když se jich nažerou nezačnou zanechávat za sebou slizkou stopu, a na jejím konci nenajdeme mrtvolku. Po požití v jejich těle začnou bobtnat, slimáci zalézají do úkrytů a teprve tam hynou.

Granule také velmi dobře odolávají dešti. Zmoknou-li, tak nabobtnají, ale pak zase bez ztráty účinnosti vyschnou a nerozpadají se.

Přípravek aplikujeme rovnoměrně po celém ohroženém záhoně. Nedáváme ho do hromádek ani na mističky. Je -li plžů hodně, raději posypeme i část okolních záhonů. Granule dáváme na urovnaný povrch, aby nezapadly do proláklin v půdě, kde jsou již pro plže nepřístupné. Stane-li se, že do rána granule zmizí, plži je sežrali a musíme je doplnit. Za delšího sucha je vhodné povrch záhonu mírně pokropit, zavlhlé granule jsou pro slimáky lákavější.

Granule aplikujeme do ohrožených porostů zeleniny a květin. Vyplatí se je také dát na upravené záhony ještě před osázením, aby se slimáci nažrali v předstihu.

Granule můžeme bez obav na zahradě používat současně s dalším bio preparátem – parazitickými hlísticemi k ničení slimáků.

Pro zahrádkáře jsou dostupné v různě velkém balení 200g. 500 g, 1 kg.
 

Přečtěte si také:
Bojujeme proti slimákům

Biologická likvidace slimáků

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz