Sorpční gel - pomocník na zahradě

Nyní zjara máme všichni mnoho plánů a předsevzetí a denně kontrolujeme rostlinky. Jak se však později pořádně oteplí, přijdou četné plány, výlety, dovolená a najednou naše zelené království začne vadnout a chřadnout. My ale máme účinné řešení, podívejte se.

Vododržný gel se již v zahradnické i zahrádkářské praxi osvědčil, velice pomáhá regulovat stav vody v substrátu. Díky rovnoměrné závlaze a příjmu živin rostliny nezaschnou, dobře přirůstají a posléze bohatě kvetou, u ovoce nezasychají plody. Vytvořený gel udrží dostatek vody v blízkosti rostliny, obsah je až o 70 % vyšší a takto zajistí bohatší kořenový systém až o 40 %. Dobře hospodaří s vodou a brání vyplavování živin do spodních vrstev půdy.

Zapravuje do půdy již při výsadbě, poté se tedy nemusíte bát, že nově vysazené rostlinky zaschnou.

Na první pohled vypadá jako obyčejný prášek, ale jakmile se setká s vodou, začne výrazně bobtnat a získává gelovou konzistenci. Tato substance umí do sebe absorbovat veliké množství vody i živin, svůj objem zvětší až 250krát. Dlouhodobě tak pomáhá zajišťovat kořenům rostlin nezbytný příjem vláhy a živin.

Přípravek se používá jen při výsadbě. Dodatečné dosypávání na povrch půdy může rostlině spíše ublížit. Použít můžete pro výsadbu do květináčů, do klasických truhlíků, ale i do samozavlažovacích.

Do obyčejných balkonových truhlíků se přidává 10–20 g na běžný metr. Pro samozavlažovací truhlíky stačí jen 5 g na běžný metr. Do květináčů a nádob přijde 10–20 g / 10 l substrátu. Zde bychom měli dodržovat pravidlo, že méně je více, proto nepoužívejte vyšší dávky. Mohlo by dojít k trvalému poškození rostlin.

Nemusíme se obávat stavu, kdy nám substrát v nádobě vyschne a teprve pak ji zalijeme, přípravek se nezničí. Nevadí mu ani delší období sucha – i po vyschnutí znova při další zálivce nabobtná. Zůstává svěží a pružný. Své vlastnosti si uchovává po několik let a poté se bez nežádoucích zbytků rozkládá. Nemusíme se tedy obávat zeminu z nádob vysypat třeba na kompost.

Přípravek poslouží nejenom v nádobách, ale lze jej použít i do volné půdy v zahradě na celý záhon nebo jen do výsadbového řádku. Výborně poslouží drobnému ovoci v nádobách i na záhonech, jahodám, pro rostliny s vysokou potřebou vody jako jsou hortenzie, durmany… dokonce při výsevu a údržbě trávníků.

Přípravek není vhodný pro rostliny citlivé na přemokření, jako jsou např. bylinky.
 

 

Mohlo by vás zajímat:
Samozavlažovací nádoby
Zavlažování zahrady
Sorpční gel pro zahradu
Moderní pěstební nádoby
Jarní aranžmá v kapsářích
Nádoby z moderních plastů
Vodní program na zahradě

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz