Trávník na podzim

Publikováno 10. 10. 2011
Zdroj: TV Nova

Krásný trávník vyžaduje celoroční údržbu. Proto i teď na podzim nesmíme trávník zanedbat. Na konci vegetačního období se dají napravit mnohé nedostatky. Na jaře nám bude odměnou zdravá, sytě zelená zahrada. Řekneme si, co vše je třeba nyní udělat.

Šetrné hrabání listí a poslední sekání

Celý podzim průběžně shrabáváme (použijeme hrábě s násadou, hrábě švédské s násadou) padající listí a další nečistoty, které brání přístupu vzduchu. Také odstraníme veškeré kameny a další nežádoucí předměty. Pokud bychom trávu nevyhrabali, listí slehne, začne tlít a pod touto tmavou neprodyšnou vrstvou by se mohla začít tvořit plíseň. Pokud neradi hrabete listí, obstarejte si elektrický foukač/vysavač listí, který vám práci výrazně usnadní.

Trávník sekáme i na podzim, dokud přirůstá (trávníky rostou, pokud teploty neklesnou pod 5 stupňů). Většinou sekáme ještě po celý říjen a poslední seč bývá počátkem listopadu. Řídíme se nadmořskou výškou a aktuální teplotou, samozřejmě nebudeme sekat při poklesu teplot k nule. Na podzim již ponecháváme vyšší drn (5–6 cm), tráva roste pomalu a příliš krátký trávník neposkytuje dostatečnou ochranu drnu proti mrazu.

 

Ošetření zničeného trávníku

Poničený trávník bychom měli důkladně ošetřit vždy, řádné prořezání a provzdušnění prospějí každému porostu.
Vertikutace napomáhá rozvoji nových kořenů a odstraňuje zplstnatělou část trávníku. Vertikutujeme čili prořezáváme a hřebelcujeme trávník běžně na jaře, ale během roku většinou znova zaroste mechem. Přidávají se také zbytky plevele a pokosené trávy a na porostu se vytvoří vrstva, která zabraňuje pronikání vody a výměně plynů. Trávník se tak vlastně dusí, kořeny nemají možnost růst do hloubky, pouze se rozšiřují mělce pod povrchem. Pokud je tento porost výrazný, musíme vertikutaci na podzim zopakovat. Díky tomuto načasování je navíc možné trávník doset, protože se nakypří vrchní vrstva půdy. Na jaře nás uvítá opět celistvý trávníkový porost.

Motorový vertikutátor
funguje na principu rotujících nožů, které přesekají travní výběžky, čímž se podpoří tvorba nových výhonků. Takto se trávník upravuje pouze do hloubky několika milimetrů (3, max. 5 mm), podle toho, jak silně je poškozen. Pokud se staráme pouze o malou zatravněnou plochu, měly by nám stačit vertikutační hrábě.

Kompletní péči o trávník nám poskytne travní fréza, která může jak vertikutovat, tak provzdušňovat. S jedním přístrojem tak snadno zvládneme kromě prořezání také verifikaci (vpichy) čili hloubkové provzdušnění trávníku.

Provzdušnění je nezbytné pro správný příjem vzduchu kořeny a odnožování trav. Také urychlí prosakování vody a přístup živin.

Pokud máme více než polovinu trávníku zničenou, doporučujeme založit trávník nový, je to jednodušší než se pokoušet ten původní navrátit zpět k životu.

 

Hnojení

Na podzim, nejlépe hned počátkem října, dodáme trávníku speciální hnojiva s upraveným poměrem základních živin a vysokým obsahem draslíku, aby správně přezimoval. Použijeme balení podle rozlohy plochy 5 kg nebo 1,5 kg. Aplikace podzimního trávníkového hnojiva zvyšuje odolnost trav proti chorobám, stébla budou pevná, eliminuje se poškození zimními mrazy a dochází k lepšímu hospodaření s vodou. Doporučujeme použít granulovaná hnojiva, která uvolňují živiny postupně – rovnoměrně a po delší dobu. Vynikající je také kombinace hnojiva se zeolitem. Podzimní přihnojení nepřeháníme, podle přípravku se pohybuje v dávce do cca 10 g na m2. Nehnojíme za deště. Na podzim prospěje každému trávníku, když povrch zlehka posypeme vyzrálým kompostem, použijeme vlastní nebo jej lze koupit.

 

Travní směsi

Počátek října je poslední termín, kdy ještě můžeme dosévat nebo vysévat travní semeno. Ve stávajícím trávníku přeséváme místa prořídlá nebo větší plochy, kde jsme herbicidem zlikvidovali plevele. Podklad musí být řádně připraven a pak sejeme vhodnou směs – zvažujeme okolnosti jako stín, suchá místa, eko trávníky… Dostupná je řada specifických směsí, takže vybíráme nejvhodnější pro naše podmínky a typ zahrady. Výběr správné travní směsi je základním předpokladem úspěchu. Na opravy je přímo určena také směs regenerační. Následně semeno hráběmi zapracujeme a uválcujeme.

 


Podívejte se také na:
Podzimní péče o trávník
Trávník na sklonku sezony
Péče o trávník
Podzimní údržba zahrady
Podzimní hnojení
Revitalizace trávníku

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova