Trávník na sklonku sezony

Publikováno 6. 11. 2009

Jak pečovat o trávník před nástupem zimy? Dozvíte se z reportáže v Loskutákovi. Předvedeme vhodné nářadí – hrábě, vertikutátory, nůžky na okraje trávníků, upozorníme, jak a čím hnojit, používat rozmetadlo, atd.

Nešetřete hrábě
Trávník naposledy posečeme, ponecháme vyšší drn. Okraje trávníku začistíme pomocí akumulátorových nůžek. Trávník vyhrabeme od zbytků trávy a spadaného listí pomocí hrábí s delšími a hustšími prsty, jsou lehké (plast) a šetří trávník. Na trávník jsou také určeny vějířové hrábě, mají dlouhé prsty s nastavitelnou vzdáleností, jsou elastické, z pružné pozinkované oceli. Déle ležící vrstva listí trávníkům škodí (rozvoj houbových chorob, vyhnívání, vyležení).


Starší trávníky
Na více zatěžovaný trávník použijeme provzdušnění – aerifikaci, kde se vytvoří vpichy do trávníku, kudy se dostává ke kořenům potřebný vzduch. Provzdušní trávník do hloubky. Je důležité u příliš slehlých trávníků. Půda by se měla propíchat nebo prořezat až do hloubky 8 cm. Na lehkých písčitých půdách si můžeme vypomoct i zapichováním vidlí. Dutiny se následně vysypou pískem nebo vylehčeným travním substrátem a máme-li válec, lehce se uválí. Neválíme trávníky na těžkých půdách a mokré trávníky. Nejvíce prospěje válení trávníkům mladým a trávníkům pokládaným z drnů, přitlačí drn k půdě, nevyzvedne jej snadno mráz.


Nepřítel mech
Mech z trávníku vyhrabeme speciálními řezacími hráběmi s vertikálně posazenými noži. Na trávníky již nepoužíváme herbicidy, ale přípravky na hubení mechu. Zmechovatění trávníku předejdeme také doplněním vápenitého dolomitu, kterým lehce trávník poprášíme. Vápnění nepřeháníme, ideální pro trávník je mírně kyselá reakce. Dále trávníku prospěje rovnoměrné posypání povrchu kvalitním kompostem ve vrstvičce vysoké 5–13 mm. Stále lze travním substrátem srovnat i prohlubně v trávníku, kdy by se později udržovala voda a vznikala nežádoucí ložiska plísně sněžné. Naposledy doplníme plné vícesložkové hnojivo. Na rovnoměrné pokrytí plochy jsou ideální rozmetadla. Nehnojíme ledky ani močovinou, vyplavily by je srážky.
 

 

Přečtěte si také:
Úklid zahrady před zimou I.
Úklid zahrady před zimou II.
Podzimní hnojení
 

redakce