Účinně a ekologicky proti slimákům

Zdroj: TV Nova

S příchodem vegetace na naše zahrady opět neodbytně útočí slimáci, plzáci a šneci. Ožírají mladé výsadby i starší rostliny. Patří mezi živočichy, kterých se nezbavíme, ale jejich škody nelze tolerovat. Jak si tedy uhájit zahradu před sežráním a neničit přírodu? Poradíme.

V současné době máme k dispozici šetrný přípravek k hubení všech slimáků i plzáků, který splňuje podmínky pro ekologické pěstovaní a přitom mu neschází to nejdůležitější – účinnost. Lze jej použít jak do skleníků, tak do volné půdy na záhonech, na zeleninu i okrasné rostliny. Aplikace je velmi jednoduchá, stačí jej rozhodit rovnoměrně po ploše.

Nemusíme se bát, nezanechává v půdě rezidua. Necháváme jej jen v jedné vrstvě, nevrstvíme hromádky. Dává se také do souvislých pásků mezi řádky zeleniny. Doporučuje se rozhodit 5 g (mírně navršená čajová lžička) na m2. Ideální dobou první aplikace je podvečer, kdy plži vylézají. První slimáci zaútočí nejdřív na mladou sadbu, milují listy salátu, ale sežerou i další vzcházející zeleninu – fazole, tykve, milují jahody, ale nevynechají i kdejakou trvalku nebo letničku. Je -li plžů hodně, raději posypeme i část okolních záhonů, kam se stahují, nebo přípravek rozsypeme před oblíbené slimáčí úkryty – hromádky kamení, dřeva, stinné vlhké kouty.

Granule dáváme na urovnaný povrch, aby nezapadly do proláklin v půdě, kde jsou již pro plže nepřístupné. Pravidelně kontrolujeme plochu, když granule zmizí, hned je doplníme. Zejména zpočátku může být již za jednu noc sežráno. Za delšího sucha je vhodné povrch záhonu mírně pokropit, zavlhlé granule jsou pro slimáky lákavější. Granule se také dávají na čerstvě založené záhony ještě před vzejitím mladých rostlinek. Na svých výpadech se tak nažerou slimáci v předstihu a včas snížíme populaci nevítaných návštěvníků.
Nemusíme se obávat vlhka a granule velmi dobře odolávají dešti. Zmoknou- li nabobtnají, ale pak zase bez ztráty účinnosti vyschnou. Ani po několikerém nabobtnání se nerozpadnou.

Jsou běžně dostupné a vybereme si podle potřeby balení 200 g či 500 g nebo kilovou krabici s násypkou ke snadné aplikaci.
Přípravek obsahuje sloučeninu s obsahem přírodního železa, účinnou látkou je fosforečnan železitý, která se vyskytuje i volně v přírodě. Má podobu drobných modrých granulek, takže jej nevyzobou ptáci. Beze zbytků se rozkládá v půdě. Neškodí ani domácím mazlíčkům nebo ježkům, kdyby jej sežraly. Neškodí dalším živočichům jako dešťovky, včely, dravé roztoče... Záměrně se výrazně hořký, při náhodném okusení dětem nechutná a vyplivnou jej. Ale ani při spolknutí nehrozí otrava. Kdežto slimáky přípravek svou vůní láká, takže je s chutí sežerou. Když vytvoříme bariéru kolem rostliny, máme vyhráno, zahryznou se do něj. Granule v trávícím traktu plže nabobtnají a posléze ho zahubí. Než se tak však stane, odlézá do úkrytů. Nezůstává po něm nevzhledná slizká stopa, ani se mrtví nepovalují po záhoně.

Granule lze také nasypat do pastí, které nastražíme na slimáky – různé prohlubně vyplníme lákavými zbytky zeleniny, mezi které nasypeme přípravek. V pastích slimáky nevybíráme, jsou to tvorové částečně kanibalní, takže nalákají své další živé druhy.

Granule s obsahem přírodní sloučeniny železa nevnáší do zahrady další zatěžující a nebezpečnou látku. Přípravek nemá žádnou ochrannou lhůtu. To znamená, že můžeme sklízet úrodu bez omezení a nemusíme se ohlížet na dobu, kdy jsme rozsypali na záhonech granule. Zeleninu můžeme okamžitě konzumovat. Tyto granule lze na zahradě používat současně s dalším bio preparátem – parazitickými hlísticemi k ničení slimáků.

 

Mohlo by vás zajímat:
Hnojivo proti krtkům
Pasti na myši
Přípravky proti mravencům
Bio útok na mravence
Jak se ubránit chorobám a škůdcům na ovocných stromech
Saví škůdci a houbové choroby – BIO ochrana

 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz