Zazimování zahrady

Podzim se dostává do pokročilé fáze a je nezbytné řádně připravit zahradu a její rostliny na zimu. Co všechno zařídit, na co nezapomenout? Víme to.

Ochranné materiály musí být prodyšné, určitě nepoužijeme nejrůznější „igelity“. Na zahradě se již udomácnily a také osvědčily různé netkané textilie, které seženeme v různých rozměrech. Základní ochranu skýtá textilie bílá, ale jako účinnou ochranu proti chladu je vhodná především silnější tzv. protimrazová béžová. Černou netkanku na balení nadzemní části rostlin nepoužíváme, nepropouští světlo a navíc se za slunných dnů prohřívá a hrozí zapaření.

Fólie vhodně doplníme ještě ochrannými kryty z chvojí, slámou, mulčem apod. Na ochranu kořenů se velmi dobře osvědčila plstěná podložka, která má nástřih a snadno se rozloží svrchu kolem rostliny na povrch půdy.

Potřebnou ochranu poskytneme všem nově vysazeným rostlinám a rostlinám citlivým na chlad – patří sem například růže, levandule, hortenzie velkokvěté, japonské javory. Pro citlivé rostliny se výborně osvědčily také speciální zazimovací plachetky, které udělají choulostivcům „kabátek“. Do výsadeb také rozhrneme rašelinu a kůru – borku, které jsou dalším izolantem.

Velkým nebezpečím je zvěř – často nelze ponechat volně ani kmeny ve městě, stanou se vítanou lahůdkou v zimném jídelníčku. Řádně a do výšky je obtočíme plstěnými pásy. Vyplatí se ještě přidat i pružnou síťku na ochranu kmínku. Při výšce obtáčené kmenů pamatujeme na sníh, který pravidelně umožní hlodavcům dosáhnout výš!

Další ochranou je nátěr dřevin přípravkem proti okusu. Podle počtu stromků si vybereme velikost balení. Může se nanášet štětcem případně i rukavicí, používá se jak na jehličnany, tak na opadavé dřeviny. Důležité je jej nanést včas, před skutečným nástupem zimy, aby řádně na dřevině zaschl. Obsahuje již pachové látky, které zvěř odpuzují, ale nemusíme se bát o mazlíčky, že by při náhodném oblíznutí měli zdravotní potíže.

Ovinutím také chráníme kmínky roubovaných jehličnanů a keřových růží. Pečlivě zabalíme i vlastní místo očkování pod korunkou.

Před zimou jsou důležité úvazky – je jich rozmanitá řada – různé vázací pásky na upevnění popínavek, růží, ale také kvalitní provazy a popruhy, kterými kotvíme nově vysazené stromy nebo stahujeme dřeviny, které chceme ochránit před rozklesnutím, až přijde námraza a mokrý sníh.

Další rostliny, které svážeme před zimou, jsou trsy travin – trávy nesežínáme, necháme je narostlé a nahoře je svážeme, aby do trsu nepadaly srážky.

Obejdeme zahradu a zkontrolujeme, zda tam nezůstaly nějaké nemocné plody, shrabeme ještě znova případné zbytky listí a po řádném ochlazení odstraníme z kmenů stromů lepové pásy, které zachytily přezimující škůdce.

 

Sezonní rostliny pro skalku
Rostliny pro podzimní nádoby
Postřik proti kadeřavosti
Podzimní a zásobní hnojení zahrady
Význam podzimních dřevin v zahradě
Růže v zahradě
Růže – výsadba
Dlužicha: Trvalka podzimu
Podzimní bobule

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz