Barevné i zelené tipy pro balkony

Aktualizováno 29.5. 2009 15:02

Představíme vám dlouho očekávaný žlutý muškát, doporučíme zajímavé sezonní květiny pro slunečné i přistíněné stanoviště. Také zmíníme převislý bambus, který se dá využít jako balkonovka i krycí rostlina na větší nevzhledné kolmé plochy.

Zasaďte si „šťastné tváře“
Nastupující sezona balkonovek opět přináší zajímavé novinky. Začneme u muškátů, které si v truhlících stále udržují přední místo. Konečně přichází vytoužený žlutý květ. Jasnou barvu ještě zdůrazňuje načervenalý střed. Kvete od dubna do října. Má vzpřímený růst a sytě zelený list. Potřebuje osvědčenou péči – dostatek světla, slunce, pravidelnou a hojnou zálivku a bohaté přihnojování. Pro příznivce převislých muškátů je zde odrůda Happy Face s velkými nápadnými červenobílými květy, výborně se rozvětvuje, proto je ideální pro závěsy. Mezi drobnými muškáty, nazývanými andělské oči, určitě zaujme oranžová barva.


Bílý závoj

Rostlina, která dostala významná pěstitelská ocenění a konečně si ji budeme moci zasadit do truhlíků, je Euphorbia DIAMANTOVÝ ZÁVOJ. Celá je obalená drobnými, zářivě bílými květy. Vynikne ve smíšených truhlících, je dokonalým doplňkem velkých rostlin s výraznými květy, fantastický je její kontrast s červenou. Je nenáročná, kvete po celou sezonu, vyhovuje jí jak slunce, tak polostín.


Když chcete kombinované truhlíky

Pro slunce i polostín se již osvědčila Bacopa. Rychle se rozrůstá a výborně doplňuje kombinované výsadby v truhlíku. Má převislý růst. Tradiční bílou doplňují odstíny fialové, růžové s výrazným středovým okem. Horkou novinkou je výrazná plnokvětá bakopa v bílé i světle fialové barvě.

 

 

Begonie, kterým nevadí slunce

Zastíněná okna letos pomohou doslova rozsvítit atraktivní begonie BONFIRE, ale porostou na rozdíl od mnohých begonií i na slunci. Zvonkovité květy jsou ohnivě oranžové a ohnivě červené a doslova obalují rostlinu. Zpočátku roste zpříma, ale posléze vytváří mohutné převisy. Na péči není náročná, může se vysazovat i na záhony.


Bambus pro alergiky
A ještě jeden tip pro milovníky zeleně a alergiky, kteří si nemohou dopřát květy. Je zde sytě zelený „převislý bambus“ (Agrostis Green Twist). Za rok doroste v převisu až do 180 cm. Je odolný vůči plísním a jistě překvapí jeho mrazuvzdornost – vydrží až do – 10 °C. Má vynikající krycí schopnost, dá se použít také na zakrytí nevzhledných zdí či ohrad. Dává se do truhlíků a větších závěsných nádob (průměr 20-25 cm). Růst podporuje hnojení ve dvoutýdenních intervalech.DISKUTUJTE

redakce