Jak na balkonovky

Aktualizováno 29.5. 2009 14:56
Zdroj: TV Nova

Tentokrát si představíme aktuální podobu netýkavek pro letošní sezonu.

Nastává opět čas myslet na balkonovky. Letos se nám představí v novém hávu také netýkavka, Impatiens, která si stále více získává oblibu. Podobně jako begonie má křehčí stavbu těla, v pletivech je hodně vody a díky této vlastnosti také velmi dobře regeneruje v případě zlomení.

Rostliny z aktuálního šlechtění mají velmi bohatou násadu květů. Převažují sice velké květy jednoduché, ale existují již i květy plné. Barevnost je pestrá od odstínů červené, růžové až po bílé. Zásadní změnu evidujeme u listů, kromě tradiční zeleně přibyla i temná bronzová barva. Zejména v kombinacích pak rostliny vypadají velmi atraktivně.

Netýkavka se nejčastěji využívá do truhlíků a záhonových výsadeb, potřebuje světlo, ale nevyhovuje ji výrazný slunečný úpal. Dá se však použít i k přechodné výzdobě interiéru.

 A jak rostliny pro novou sezonu nakoupit? Samozřejmě můžeme si krátce před květnovým oteplením již koupit hotové rostliny. Někteří pilní zahrádkáři mají již letničky vysety a nyní ošetřují mladé rostliny. Velmi častá jsou nyní tzv. multiplata, kde máme společně 4 – 6- 8 mladých rostlinek. Tyto rostlinky jsou ještě mladé, kdybychom je rovnou vysadili ven budou pozdě kvést. Potřebují nyní předsadit do truhlíků s kvalitním substrátem, zalévat a hnojit v teple. Vyplatí se konce také zaštípnout, aby rostliny posílila a rozvětvila se.


Při nákupu pečlivě prohlédneme velikost rostlinky, a zda je již dobře prokořeněna. Nebudeme si kupovat napíchané řízky, které mají sice navrchu lístky, ale schází jim kořenový systém. Multiplato prohlédneme i zespoda, zda je již kořenový bal kompaktní, pevný, zda zde není pouze nedávno nasypaný substrát. Rostliny samozřejmě nesmí být přeschlé ani přemáčení a na rostlině nebude žádný bělavý, šedavý či černý povlak nebo skvrny. Odoláme také touze po prvním květu, poupata vyštípneme.

 

DISKUTUJTE

redakce