Kosatce

Aktualizováno 19.10. 2008 17:45
Zdroj: TV Nova

Co potřebují kosatce pro zdárný růst a co jim škodí? Jaká je paleta současných zahradních kosatců? Ukážeme si sortiment právě kvetoucích zahradních rostlin a připomeneme základní pěstitelské nároky.

Kosatce představují pozoruhodné trvalky, které se v poslední době rozvinuly do obrovského sortimentu a staly se předmětem sběratelského zájmu. Patří k dekorativním rostlinám zahrad a hodí se i k řezu do váz. Známe je více než dva tisíce let. Kosatce se rozdělují do skupin podle výšek. Tyto rostliny mají atraktivní květy v pestré paletě barev, mnohdy se přirovnávají exotickým vzezřením i k orchidejím. Původní světle modrá a žlutá barva je doplněna celou paletou odstínů od bílé až po temné.

Kosatce patří k nejrozšířenějším zahradním trvalkám. Potřebují slunečné místo a propustnou půdu, protože sluneční paprsky mají dopadat na celou rostlinu. Když jsou kosatce zasazeny příliš hluboko je problém s jejich růstem a mohou je napadat různé houbové choroby.

Květy do váz řežeme v poupatech, odkvetlé květy na rostlinách odstraňujeme. Kvetou postupně v květnu a červnu. Kosatce se většinou vysazují na záhony nebo do trvalkových skupin.

redakce