Novinky v balkonovkách

Aktualizováno 14.5. 2009 14:30

S narůstajícím zájmem o balkonovky se velmi rychle rozrůstá i nabídka. Stále přibývají novinky. Uděláme si malou demonstraci z letošní horké nabídky.

Největší pozornost soustředíme na mandevilu, velmi málo známou, ale trendovou balkonovku, ukážeme její přednosti, ale upozorníme i na nástrahy pěstování. Představíme ji v nejnovější červené barvě. Dále ukážeme výraznou oranžovou odrůdu muškátů a převislou begonii, určenou na slunce, kde se dosud begoniím nedařilo.

Zaměříme se v předstihu na typické balkonovky, které budeme mít v truhlíku od poloviny května do zámrazu. Každoročně narůstá sortiment díky novinkám, ale také vylepšením již známých druhů a odrůd. V truhlících se dnes používá velmi široká škála rostlin, samozřejmě převažují rostliny pro slunná stanoviště.

Ukážeme vám novinku, která se objevila na zahradnických výstavách a doporučuje se jako hit do truhlíků. Prodává se pod různými názvy, nejčastěji Mandevilla, případně Sandevilla či Fandevilla, jedná se o dílčí obchodní rozlišení, vesměs se jedná o Dipladenie, bujně rostoucí popínavé rostliny, které tedy díky své dispozici vytvářejí po vysazení do truhlíků bohaté převisy. Dříve se pěstovaly jako pokojové a skleníkové rostliny.

Mandevila /Mandevilla splendens/ je velmi agilní, bujně rostoucí popínavka s atraktivními, až deseticentimetrovými květy s pěti okvětními lístky. Květy doplňují výrazné lesklé listy. Dominují pastelové tóny bílé, růžové a novinkou je červená odrůda.

Poupata jsou jemně ochmýřená, tvarem připomínají svinutý deštník. Vyžaduje prostornou nádobu a pamatujeme na její zatížení, protože bujný nárůst později táhne truhlík dolů. Ideální je světlé stanoviště, slunce a polostín, nevyhovuje ji silný slunečný úpal, dochází zde až k deformaci listů. Nepatří na větrná místa, zde se zbytečně láme.

Balkon


Zálivka má být soustavná, rostlina nesmí přeschnout, velmi rychle pak zasychají listy, ale nesmí být ani přemokřena, protože by došlo k uhnívání kořenového systému. Dobře se hodí pro objemné samozavlažovací truhlíky a nádoby, nebo pro nádoby vybavené kapénkovou závlahou. Mandevila vyžaduje pravidelné přihnojení ve 14 denních intervalech, pro bujný růst a bohatou násadu květů potřebuje dostatečnou výživu.

Příliš dlouhé výhony během vegetace zaštipujeme.
Mnozí doporučují mandevilu jako jedinečnou až nezbytnou náhradu muškátů. Přesto buďme realističtější. Muškáty jsou vynikající a osvědčenou rostlinou pro naše podmínky, mnohem lépe snesou přísušek i případné ochlazení. Nicméně určitě stojí mandevila za zkoušku a bude báječným oživením sortimentu. Nedáváme ji do truhlíku s méně vzrůstnými rostlinami, rychle je přeroste a zatlačí do pozadí.

 V letošním roce jsme svědky návratu klasických vzpřímených muškátů Nabízejí se ale v mnohem bohatší škále květů – variabilní jsou barvy v bílé a mnoha odstínech červené, od jemně růžové přes rumělku do purpurové, k jednobarevným květům se přidávají květy žíhané anebo s kresbou. Také najdeme nejen květy jednoduché, ale také plné. Kromě květů se pozornost zaměřuje také na barvu listu – zelenou doplňují odstíny purpurové a hojné jsou také rozmanité lemy. Samostatnou skupinu tvoří muškáty vonné. Představíme z novinek výrazně oranžové muškáty.

Begonie známe jako balkonovky určené pro polostinné až stinné parapety. Nyní si mohou oblíbené begonie vysadit i majitelé prosluněných oken. Objevuje se nádherná sytě vybarvená převislá begonie Bon Fair určená pro plné slunce. Samozřejmě vyžaduje stálý přísun vody.

 

DISKUTUJTE

redakce