Pěstební nádoby pro výsevy a exteriér

Aktualizováno 29.5. 2009 14:10

Nabídka nádob a květináčů je velká. Jak se v ní orientovat, poradí pan Špaňhel.

Závěsy květů
Při výběru pěstebních nádob rozlišujeme, zda potřebujeme nádoby pro exteriér nebo interiér. Při běžném způsobu pěstování v substrátu volíme buď nádoby samozavlažovací nebo tradiční pěstební nádoby. Nádoby můžeme volit podle způsobu umístění – na postavení, položení, zavěšení a k připevnění na zeď. Samostatnou skupinu ještě tvoří nádoby pro předpěstování rostlin.


Přesazovací šok
Pro výsev semen používáme růžné kultivační tácy s děrovaným dnem doplněné podmiskou a výsevné misky. Při klíčení je třeba vysoká vzdušná vlhkost, k tomu pomůže průsvitný poklop na misky. Výhody rašelinových tablet známe již nějakou dobu, práci určitě zpříjemní a místo ušetří speciální misky, určené přímo na tyto bobtnavé tablety. Velká semena, jako okurky, tykve, mladá rajčata, řízky můžeme také pěstovat v rašelinových květináčích, se kterými je pak vysazujeme do půdy a minimalizujeme tak přesazovací šok.

 
Míchání substrátu
Pro mladé rostliny používáme vždy specializované výsevné substráty, jsou vzdušné, propustné a přiměřeně chudé na živiny. Vysévat i řízkovat lze také do perlitu. Na řízkování slouží speciální substrát pro řízkování, ale řízky můžeme píchat i do zmíněného substrátu výsevového. Kdo si míchá zeminy sám, bude potřebovat ještě síto.


Chytrý systém zavlažování
Stále větší oblibu získávají víceobjemové samozavlažovací truhlíky, dobře v nich rostou drobné dřeviny, trvalky či bylinky. Používají se jak na okenní parapety, tak jako doplněk balkonů, teras, vchodů a dalších částí zahrady. Prodávají se v délce od 40 cm až 1 m (letošní novinka, nevýhodou je pouze větší hmotnost). Mají rošty s knoty a kuželovité otvory pro kořeny. Kdy doplnit vodu, snadno poznáme podle hladinoměru. Svorky brání rozevření truhlíku. Kromě truhlíků existují i samozavlažovací kulaté nádoby na boku s doplňovacím otvorem na vodu. U běžných nádob bez samozavlažovacího systému pečlivě dbáme, aby byly v pořádku odvodňovací otvory. Na dno těchto misek nebo truhlíku můžeme udělat drenážní vrstvu, aby nedocházelo k přemokření substrátů. Nejjednodušší je použít keramzit. Běžné truhlíky rychle prosychají a musíme mnohem více hnojit, chceme-li dosáhnout bohatých závěsů balkonovek.
 
 

DISKUTUJTE

redakce