Sbírka fuchsií na zámku Buchlovice

Aktualizováno 30.10. 2008 12:54

Každoročně můžete v zámku Buchlovice shlédnout výstavu fuchsií od 1.6. do 30.9. Nenechte si ujít přes tisíc odrůd této květiny, odborníci vám poradí, který druh bude pro vaše záměry nejvhodnější.

Přišly z Ameriky
Objev fuchsií spadá do počátku 18. století v Jižní Americe. Jméno nesou po německém botanikovi a lékaři Leonardu Fuchsovi. Na Moravě to byl hrabě Leopold Berchtold z Buchlovic, který se zajímal nejen o pěstování, ale také šlechtění těchto rostlin a zasloužil se o jejich popularitu mezi dalšími zahradníky Čech a Moravy.


Zabydlely se v Buchlovicích
Do Buchlovic se fuchsie dostaly poprvé po dokončení srovnávacích pokusů se světovým sortimentem v Průhonicích v roce 1970. Původních 350 odrůd bylo následně zrevidováno a doplněno vynikajícím odborníkem a sběratelem p. Jiřím Mrázem z Bělčic. Právě díky němu, dlouholetému vedoucímu zámeckému zahradníkovi Pavlu Vláškovi a vynikajícímu odborníkovi Pavlu Talichovi, má dnešní zámecká sbírka přibližně 1200 odrůd a patří k nejvýznamnějším ve střední Evropě. Od roku 1982 jsou buchlovické fuchsie zpřístupněny v letních měsících veřejnosti.


Mnoho druhů květů
Mezi základní znaky fuchsií patří barva květů a listů. U květů najdeme velkou variabilitu od drobných několikamilimetrových až po květy přesahující 10 cm, tvarově mohou být úzké i boubelaté, jednoduché, poloplné i plné. Vyrůstají jednotlivě, po několika, tvoří také vrcholová květenství. Právě podle barev nebo kombinací barev květů se fuchsie dělí. Podobně proměnlivý je list, tvarem i velikostí. Má světle nebo tmavě zelené odstíny, ale také nabízí pestrolisté formy.

Zajímavost:
Sbírka fuchsií v Buchlovicích je největší v České republice.


Které si vybrat
Ve volné přírodě rostou fuchsie jako keříky nebo drobné stromky. U nás se pěstují většinou v nádobách, méně na záhonech. Rozlišujeme vzpřímené, polopřevislé a převislé. Také se mohou tvarovat do podoby stromku – kmínkového tvaru. Nejnáročnější tvar bývá pyramida. Zruční pěstitelé vytvářejí i různé tvary na konstrukcích, sloupové tvary nebo je pěstují jako bonsaje. Fuchsie jsou vyhledávanou rostlinou stinných stanovišť, ale vybrané odrůdy mohou růst i na slunci. Nejchoulostivější jsou bíle kvetoucí. Pěstitelsky náročnější bývají i pestrolisté odrůdy. V září ukončíme hnojení, zaléváme ráno. Je vhodný čas k odběru podzimních řízků. V průběhu října podle průběhu počasí fuchsie postupně uložíme na zimu.


redakce