Vše pro balkonové truhlíky

Aktualizováno 29.5. 2009 15:25
Zdroj: TV Nova

Truhlíky a v nich i balkonové květiny už jistě máte, teď se podíváme na to, jaký substrát květiny potřebují a na co si dát pozor při výběru truhlíkových závěsů.

Truhlíky nad hlavou, proč ne
Závěsy vybírejte hlavně podle stability a bezpečnosti. Truhlík musí být uchycen tak, aby nespadl, neohrozil balkony spodních nájemníků, ani procházející osoby. Také z něj nesmí kapat voda. Nejjednodušší závěsné háky jsou také nejméně bezpečné a nehodí se na větší truhlíky. Na úzké plastové truhlíky postačí masivní plastové úchyty. Soustředíme se však na držáky, které se upraví podle šířky zábradlí a slouží pro stabilní uchycení a masivnější truhlíky.

 

Samozavlažovací truhlíky
Větší objem substrátu v truhlíku zvyšuje komfort rostliny. Postupně narůstá škála tzv. samozavlažovacích truhlíků, které mají zásobník na vodu. Při delších deštích a naší nepřítomnosti však může dojít až k hromadění přebytečné vody a uhnívání kořenů. Proto nová série truhlíků má již přepadový otvor, kterým vyteče voda při přelití nebo dešti a v nádržce zůstane jen potřebná výška hladiny a nepřemokřuje se substrát.


K čemu slouží sorpční složka
Používejte kvalitní substrát a přidejte speciální sorpční složku, která umožní lepší hospodaření s vodou. Princip je jednoduchý: látka nasaje zálivkovou vodu a postupně ji uvolňuje, takže reguluje přebytek a nedostatek vody, kořeny nejsou vystaveny zbytečně extrémním podmínkám a nám se prodlužuje interval zálivky. V některých substrátech již sorpční složky jsou, mnohdy ještě doplněné o jílové částice, ale můžeme je přidat do nejrůznějších zemin a stávají se důležitým komponentem při pěstování rostlin ve všech nádobách.


Není substrát jako substrát
Substráty namíchané pro jednotlivé skupiny rostlin rozhodně nejsou komerčním trikem. Například substrát na petúnie s vyšším obsahem železa brání nežádoucímu žloutnutí listů. Substrát do samozavlažovacích truhlíků má vzdušnější konzistenci, je obohacen o vláknité části a lépe hospodaří s vodou, jako běžné kůrovo-rašelinové substráty a nerozbředne. Kvalitní substráty mají již startovací dávku hnojiv, ale vždy po šesti týdnech začneme s přihnojováním.

 


 

DISKUTUJTE

redakce