Výběr vhodné túje pro živý plot

Túje patří mezi nejvyhledávanější dřeviny pro živé ploty. Vyznačují se obrovskou rozmanitostí sortimentu. Často se již při výběru mladých sazenic dělá zásadní chyba – vybere se nevhodná odrůda.

Živé ploty z jehličnanů skýtají celoroční zelený kryt a žádané soukromí. I přes různé diskuse o monotónnosti a „hřbitovním efektu“ je u nás nejrozšířenější dřevinou pro živé ploty z jehličnanů túje.
Má dobré krycí vlastnosti, přiměřeně přirůstá a dá se tvarovat. Nevýhodou je dílčí vyholování při nesprávné údržbě nebo přehoustlé výsadbě, reznutí a v zimě rozklesávání pod tíhou sněhu a námrazy. Uvedené nežádoucí vlastnosti lze úspěšně kompenzovat správným postupem při zakládání plotu a výběrem vhodné odrůdy. Ploty z jehličnanů nejsou levnou záležitostí a zůstávají na místě dlouhodobě, proto bychom na výsadbovém matriálu neměli šetřit. Plot zakládáme z rostlin stejné výšky, stejného stáří a stejné kondice, abychom snadno zajistili údržbu a nedocházelo k nehezkým mezerám díky rozdílné životnosti. Používáme rostliny s balem nebo z kontejneru. Při nákupu dbáme na druhovou a odrůdovou shodnost jednotlivých rostlin. Někdy se z úsporných důvodů kupují jen řízky nebo rostliny neznámé či nejisté odrůdy. Šetření se záhy může vymstít. Z nejednotného nebo nekvalitního materiálu kvalitní plot nenaroste a časovou prodlevu, kdy zůstává zahrada obnažena, nelze vrátit.
Odrůdu volíme také podle konečné výšky plotu. Také z tújí můžeme sesadit řady od nízkých dělících plůtku až po vysoké stěny. Mohou být volně rostoucí i tvarované. Při výběru odrůdy důkladně zvážíme, zda plot budeme pravidelně silněji řezat, nebo jen lehce tvarovat, případně jej necháme volně rostoucí, pouze s minimálními zásahy.

Bohatá škála odrůd tújí na trhu umožňuje při zakládání plotů velkou variabilitu. Dříve se nejčastěji vysazovali z tuje západní (Thuja occidentalis) ´Malonyana´, která vyžadovala pravidelný řez, měla tendenci vyholovat a při větší nadílce sněhu se rozklesávala. Pro ploty ve výšce 1-2 m se hojně využívá také odrůda Wareana. Dnes raději využíváme pro stříhané ploty např. rychle rostoucí kultivar ´Brabant´. Oblíbená je také odrůda ´Holmstrup´. Velmi oblíbená je odrůda ´Smaragd´ přirozeně roste do kuželovitého tvaru, je méně náročná na řez. Výborně se hodí i pro netvarované živé ploty. Používáme ji na středně vysoké a vysoké ploty, na slunce a do polostínu, je nenáročná a výborně odolává zátěži sněhu. Oblíbená je také díky svěží zelené barvě.

Nízké plůtky kulovitého tvaru zajistí kultivary ´Globosa´, ´Tiny Tim´, ´Danica´ . Nesázíme je však příliš hustě, později by se narušil malou vzdáleností mezi stromy jejich přirozeně kulovitý charakter. Uvedené kultivary již mají přirozený kulovitý tvar, nemusíme jej pracně udržovat řezem, podle potřeby je pouze nepatrně upravujeme.
Pro volně rostoucí ploty do 1 m zase je vhodná např. tuje západní ´Little Gem´.

Pro vysoké tvarované stěny do výšky až 4 m používáme Thuja plicata.

Kromě řady odstínů zeleně se túje často pěstují také ve zlatavé barvě. Při sestavování plotů z těchto odrůd však buďte obezřetní. Snadno zde „ ruka ulítne“ a stěna z barevných odrůd působí nepřirozeně, těžce až rozháraně. Velmi střízlivě k ní musíme pak volit i doprovodnou výsadbu dalších rostlin.

redakce