Výsadba okrasných dřevin a živých plotů

Publikováno 17. 10. 2011
Zdroj: TV Nova

Podzim je ideálním časem pro výsadbu okrasných dřevin. Jak si poradit nejen s jejich výsadbou, ale i s následnou péčí? V reportáži si vše vysvětlíme a řekneme si i něco více o založení a stříhání živých plotů.

Před nákupem rostlin si prostudujeme nároky jednotlivých druhů na prostředí, složení půdy a klimatické podmínky. Také zjistíme jejich velikost a tvar v dospělosti! Poté vytvoříme jednotlivá uskupení, která budou vyhovovat domovskému prostředí. Při samotném nákupu vybíráme rostliny v dobré kondici a bez škůdců.

 

Jak na výsadbu?
Ideální dobou k výsadbě okrasných dřevin je kromě jarních měsíců právě říjen a listopad. Místo pro nový keř či strom volíme podle několika kritérií – vhodná půda obsahuje dostatek živin, je propustná a rostlina má zároveň dost místa pro prokořenění. Pozor na výsadbu vysokých a rozložitých stromů, místo musíme volit tak, abychom nepřekryli další rostliny a uchovali potřebnou vzdálenost od staveb a sousedů.

Vysazujeme na čisté plochy. Větší zaplevelení předem odstraníme pomocí totálních herbicidů. Místo, kam chceme dřevinu zasadit, je třeba nejprve předem zrýt. Všechny drny zlikvidujeme. Pokračujeme vyhloubením jámy a nakypřením jejího dna. Jáma musí být dostatečně velká, řiďme se obecným pravidlem, že by měla být cca 1,5krát větší než kořenový bal dřeviny. Zda má dřevina dostatek prostoru, zkontrolujeme jednoduše – když vložíme dřevinu do jámy, nesmí být její kořeny  ohnuté či jinak pokroucené.

Do výsadbové jámy nasypeme kvalitní kompost, je již běžně k dostání, vložíme dřevinu a dále použijeme speciální substrát pro okrasné dřeviny. Lehce přitlačíme a zbytek prostoru doplníme zeminou. Důkladně zalijeme a dbáme přitom na to, aby se voda dostala až ke kořenům, nebojme se tedy jednorázově použít velké množství vody. Můžeme si vytvořit i výsadbovou mísu, která nám usnadní zalévání. Dřeviny bez kořenového balu je nutné před sázením namočit na několik hodin do vody a kořeny před výsadbou čerstvě zastřihnout.

Při výsadbě dřevin s kořenovým balem bal nikdy nerozebíráme, abychom nepoškodili kořeny. Rostliny do vyhloubené výsadbové jámy usadíme tak, jak jsme je přinesli z obchodu, bal můžeme pouze lehce uvolnit kolem kmene. Ideálně až v okamžiku, kdy je dřevina částečně usazená, stále totiž musíme dbát na to, aby se bal nerozpadl. Důležitá je také správná hloubka výsadby – rostlinu zasadíme tak, aby povrch kořenového balu byl ve stejné úrovni s povrchem půdy.

K vyšším dřevinám (včetně jehličnanů) doporučujeme umístit opěrný kůl s textilním úvazem. Ten pak průběžně musíme kontrolovat, aby nedošlo k poškození kmínku.

Po zasazení dřeviny použijeme mulč. Funkci krycí (ochrana kořenů před vysoušením sluncem, větrem a mrazem) a zároveň ozdobnou zajistí dekorativní dřevěná štěpka a speciální kůrový mulč.

 

Věnujte pozornost i živému plotu
K výsadbě živých plotů lze použít jak keře listnaté, tak jehličnany. Z listnáčů jsou oblíbené ptačí zob, habr, dřišťál, javor babyka, zimostráz či zlatice. Mezi jehličnany vedou túje, cypřišky, tisy, smrky.

Keře nebo stromky sázíme nejlépe do celých výsadbových rýh, v nouzi do dostatečně velkých jamek naplněných zeminou, do které můžeme přidat dlouhodobě působící pomalu rozpustné zásobní hnojivo. Listnaté dřeviny se zpravidla vysazují do trojsponů (cik cak), vzniknou vlastně dvě řady. Jehličnany vysazujeme převážně do jedné řady. Hustotu výsadby určujeme podle budoucí výšky plotu a druhu dřeviny. Zejména nahusto vysazené jehličnany, které nelze tak dobře tvarovat řezem jako keře, posléze prosychají a plot je nevzhledný.

Základní pravidlo říká 3 rostliny na 1 metr plotu. Vše ale přizpůsobíme daným podmínkám: u drobných dřevin nebo dřevitých trvalek použijeme na plot vysoký asi 40 cm na 1 metr délky zhruba 5 až 6 rostlin. Pro plot vysoký 120 cm potřebujeme rostliny tři. Vzrůstné jehličnany ale vysazujeme 2 na metr, někde dokonce počítáme jen 2 rostliny na 3 metry. Po výsadbě rostliny zalijeme a opatříme nastýlkou, mulčovací kůrou nebo barevnou štěpkou.

Jehličnaté stromy první dva roky po výsadbě netvarujeme, pouze provedeme opravný řez, tj. odstraníme jen vybočující větvičky. Listnaté opadavé dřeviny se naopak po výsadbě radikálně seříznou, podpoří se tak tvorba mladých a zdravých výhonů.

 


Podívejte se také na:
Říjen na zahradě – výsadba dřevin a údržba kompostu
Okrasné dřeviny v nádobách, výsadba a výživa
Zakládání dřevin na zimu
Podzimní hnojení
Okrasné rostliny: Pěstování, výživa
Podzimní údržba zahrady
Výsadba živého plotu
Výsadba živého plotu s mykorhizou
Zelené gabiony
Živé ploty - výživa
Zimní řez stromů
Málo známé jehličnany: Toreja, Araukárie

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova