Vysazování a pěstování bylinek

Zdroj: TV Nova

Hovořili jsme již o sortimentu bylinek. Nyní uvedeme v čem výsevy a rostlinky pěstovat, jaké mají nároky, co jim škodí.

Bylinky můžeme pěstovat přímo na záhoně, ale také v nejrozmanitějších nádobách v exteriéru i interiéru. Záleží tedy pouze na našich domácích podmínkách, zda jim nabídneme prosluněnou terasu, balkon nebo okenní parapet. Podle místa pěstování pak volíme také nádobu – můžeme použít běžný hliněný květináč, který v případě bylinek určitě nebude krokem zpět. Bylinkám totiž vyhovuje lépe, než různé plastové kontejnery.

Dále si předvedeme rozmanité květináče ozdobné, pak kombinované nádoby pro pěstování bylinek, také truhlíky a nejrůznější typy petrželáků včetně velkých obrů z hlíny. Bylinky si pěstujeme buď přímo ze semínek, nebo si přineseme domů sazeničku či větší rostlinku. Určitě ji neponecháváme v plastové nádobce, ve které jsme ji koupili. Bylinky vesměs vyžadují slunečné místo, dostatek světla a propustnou půdu, proto je nezbytné, aby nádoba měla odtokový otvor.

Nesnášejí zamokření, nenecháváme je delší dobu stát ve vlhku. O něco těžší půdy snesou naše domácí máty, meduňka, měsíček. Středomořské druhy jako levandule, rozmarýn, estragon, svatolina, dále nejrůznější tymiány, saturejky, mateřídoušky potřebují opravdu půdy lehčí, propustné. Dobře snesou i přísušek, ale vlhko je zahubí. Proto je také velmi důležitá volba správného substrátu. Doslova novinkou roku bychom mohli nazvat speciální substrát pro bylinky a zelené koření. Skládá se z rašeliny, dobře vyzrálého kůrového kompostu a písku, který zaručuje vylehčení a snadnou propustnost. Substrát obsahuje výhradně přírodní organická hnojiva, která jsou z hlediska výživy bylinek ideální.

Nesmíme zapomenout, že bylinky jsou určeny ke konzumaci a při nepromyšlené aplikaci minerálních hnojiv pak mohou nežádoucí látky obsahovat i natě na našem talíři. Substrát má upravenou reakci, aby nebyl příliš kyselý a jeho složení také podporuje tvorbu silic a dalších aromatických látek. Substrát můžeme použít pro výsevy i další pěstování široké řady bylinek – máty, bazalky, saturejky, tymiánu, levandule, kerblíku, koriandru, velmi vhodný je také pro oblíbené zelené koření - pažitku, kadeřavou petržel, libeček .

Bylinky zaléváme pravidelně, ale střídmě. Nadměrná zálivka a nadměrné hnojení působí nejen špatně na celkový zdravotní stav, ale také snižují obsah aromatických látek, kvůli kterým bylinky právě pěstujeme.

Z bylinek pak v kuchyni používáme jednotlivé snítky nebo seřezáváme celou nať. Chceme – li bylinky pěstovat delší dobu, neřežeme je těsně nad povrchem půdy, bráníme tak zdárné regeneraci rostlinek.

Bylinky nepřitahují jenom gurmány a přátele přírodních čajů, ale také estéty. Promyšleně sesazené mohou vypadat v nádobách velmi dekorativně.

To vše uvidíte v přiložené repotáži.

redakce