Hnojení a ochrana rostlin v nádobách – granuláty

Dobře víme, že pro krásné truhlíky a balkonové rostliny nestačí jen sazenice a hezké nádoby – bez dostatečné výživy pěstitelský úspěch nebude velký! A jak na to, poradíme v této reportáži.

Základ máme – kvalitní rostliny v dostatečně velkém truhlíku nebo nádobě a ve vhodném substrátu. Přípravků na hnojení a k ochraně rostlin mají zahrádkáři mnoho, my se však zaměříme na řešení, které je časově minimálně náročné a přitom plně spolehlivé. Pohnojíme hned nyní tak, abychom později již nemuseli na výživu nádob myslet!

Do substrátu v truhlíku zapravíme granulované minerální hnojivo, které se bude postupně uvolňovat po celou sezonu, tedy 6 měsíců. Nehrozí žádné přehnojení, konzistence hnojiva je již uzpůsobena danému prostředí v nádobě, kdy podle teploty a vlhkosti rovnoměrně uvolňuje veškeré potřebné živiny. Hnojivo rostlina přijímá kořeny a cirkuluje v rostlině.

Hnojivo má podobu drobných granulí. Obsahuje nezbytné živiny a granulka je obalena na povrchu vrstvou vosku. Obal bezpečně reguluje tok živin. Vodní páry pronikají do granulky. Postupně se podle aktuální teploty půdy uvolňuje a vyživuje rostlinu. Obal se v půdě postupně rozloží. Tok živin neovlivňuje typ půdy, hladina solí v půdě, ani složení zálivkové vody.

Aplikuje se velmi jednoduše, nejlépe před výsadbou, ale může se snadno zapravit také do vysazeného truhlíku/nádoby. Opatrně zamícháme granule do substrátu. Přehnojení nebo škody způsobené spálením z přehnojení jsou vyloučené. Jediná dávka nám zajistí každodenní výživu na 6 měsíců.

Hnojivo je šetrné k životnímu prostředí, rostlina spotřebuje 80 – 90% živin. Toto dlouhodobé hnojivo se používá pro balkonovky, ale poslouží i pro pokojovky a další rostliny v exteriéru, dávkuje se podle velikosti květináče.

Škůdci sotva vynechají naše výsadby a nejlepším zásahem bude určitě prevence. Pomocníkem pro nás bude granulát obsahující širokospektrální látku, která působí na savé a žravé škůdce, tedy paletu mšic, svilušek, třásněnek, molic, štítenek, puklic, zasahuje dokonce i kořenové háďátko. Rostlina nasává účinnou látku přes kořeny do těla a posléze se rozvádí do všech pletiv. Působí při kontaktu i pozření rostliny, škůdce odpuzuje a neodbytní po nakousnutí rostliny hynou. Tato insekticidní látka působí 3 měsíce. Insekticidní granulát se také promíchává do půdy, přidává se pomocí odměrky, počet odměrek se řídí podle velikosti nádoby. Na květináč o průměru 11 cm se dává jedna odměrka.

Nejjednodušší je oba přípravky zapravit najednou do substrátu před výsadbou nebo dodatečně do truhlíku. Pak již stačí opravdu jen zalévat a těšit se z krásy květů.

 

Mohlo by vás zajímat:
Hnojivo proti krtkům
Moderní krystalická hnojiva
Organo-minerální hnojivo pro okrasné dřeviny
Trávníková náplast
Granuláty pro hnojení a ochranu rostlin v nádobách
Saví škůdci a houbové choroby – BIO ochrana
Granule na slimáky
Vitalizační komplex

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova Cinema