Jarní květiny do bytu

Publikováno 25. 2. 2013
Zdroj: TV Nova

Jaro se začíná klubat a proto je načase si zpříjemnit bydlení veselými barevnými kompozicemi z rostlin.

Použijme vesměs nakvétající hotové květiny v květináčích a další rostliny v pěstebních kontejnerech. Až nás omrzí, můžeme je rozsadit do zahrady.

Pro doplnění přidáme podle nálady další rostlinný materiál jako proutí, větve, kůrů, lýko, mech.

Aranžmá by mělo uspokojit naše smysly, být hezké, příjemné a podle možnosti také voňavé. Použití hrnkových květin navíc poskytuje možnost snadné obměny – jeden květináček vyjmeme a druhý tam vložíme. Pomůžeme si tak, když květina začne odkvétat nebo jen když chceme jakoukoliv změnu vzhledu nebo barvy.

V popředí jarních dekorací stojí vlastní osobitý styl a přirozený nenucený vzhled. Jasné barvy se kombinují se svěží zelení a různými odstíny hnědé. Květiny dodávají obydlí průběžnou změnu, stejně jako se neustále mění příroda kolem nás. Můžeme použít také klasický upravený styl, kde se například kromě zeleně objeví něžná modrá a bílá, kterou dodávají zvonečky.

Z jarních květin současně vytváříme směsi, kde se setkávají čemeřice, primulky, sedmikrásky, narychlené nízké rododendrony… Z keřů se používají kvetoucí kaliny, vilíny, žlutý jasmín nahokvětý, různé slivoně, větévky lísky a vrby. Velmi často bývá součástí květinových kompozic propletenec zkroucených větví, nastřihané větévky, koule z větví. Samozřejmě kromě kombinace mnoha různých barev lze využít i jednu dominantní.

Tvary aranžmá jsou proměnlivé jako příroda sama. Vybereme si nádobu, která buď příjemně souzní s interiérem, nebo vytváří milý kontrast. Na jaře se často používají také košíky, keramika, kbelíky. Anebo jakákoliv nádoba nebo bedýnka, která nic nestojí a zaujala nás svým vzhledem, může to být třeba miska s uraženým uchem!

Rostliny zapustíme do substrátu, různých drtí nebo je jenom vyskládáme vedle sebe a mezery vhodně zakryjeme třeba mechem nebo odstíníme pohled hezkou manžetou. Kromě přiměřené zálivky nepotřebujou žádnou péči. V noci jim prospěje určitě chladnější prostředí, déle pak vydrží v plné kráse. Můžeme je ale také dle použitých mateirálu různě stěhovat po bytě, na verandu, do vstupní haly, dokonce za přiznivého počasí i ven do okolí domu nebo bytu. Většinu jarních rostlin bod mrazu neohrozí, při větších výkyvech si vypomůžeme na noc netkanou textilií na zakrytí.

 

Více ve videu.

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz