Návod na pěstování houby Hlívy ústřičné

Aktualizováno 11.3. 2009 16:22

Poradíme vám, jak pěstovat Hlívu ústřičnou na prorostlém substrátu.

Substrát: Na dřevní bázi, prorostlý.
Houba: Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus).
Hmotnost: cca 2,2 Kg, rozměr 220x150x120 mm.
Předpokládaný výnos: 400 – 800 g (při dodržení optimálních podmínek).
Počet plodících vln: dvě (můžete zkusit i třetí vlnu, ale výnos bude již velmi malý nebo žádný)
Skladování: V chladničce při 5 °C 60 dní (zabalený v originálním sáčku).
Teplota substrátu nesmí překročit 35 °C.
 

Pěstební postup
1) Pokud před počátkem pěstování skladujeme substrát v ledničce při cca 5°C, je vhodné nechat substrát cca šest hodin v pokojové teplotě, aby se před otevřením sáčku teplota substrátu pohybovala na min. 20 °C.
 

2) V průběhu prvních třech dní je potřeba substrát hodně mlžit a okolí substrátu dobře větrat, protože substrát v této fázi produkuje CO2, který je pro růst plodnic třeba ze substrátu odstranit.
 

3) Blok NEVYNDAVÁME z plastového obalu, ale pouze odřízneme PE sáček tak, aby jeho okraj přesahoval pouze cca 20 mm nad substrátem (pokud substrát umisťujeme do akvária, skleníku nebo mini-fóliovníku, můžeme plastový obal odstranit zcela) a umístíme jej na místo, kde je ZARUČEN:
 

a) Dostatek světla přírodního či umělého po dobu asi 8-10 hod denně (min 800 lux), ale ne přímé sluneční záření!
 

b) Vysoká vlhkost vzduchu (kolem 90%). Pro pěstování v místnostech, kde není zaručena dostatečná vlhkost vzduchu, doporučujeme blok umístit například do prázdného akvária (skleníku, fóliovníku apod.), které překryjeme látkou (kterou udržujeme stále vlhkou) nebo plastovou folií s otvory (substrát musí dýchat). Můžeme pro něj též vyrobit takzvaný minifóliovník, tj. konstrukci ze dřeva či kovu potaženou igelitem. Blok pro udržení vlhkosti můžeme také příležitostně mlžit rozprašovačem na květiny.
 

c) Optimální teplotu při tvorbě plodnic udržujeme v rozmezí 14°C až 19 °C.
 

d) Pokud v průběhu plodící fáze začne některá plodnice vyrůstat z boku (do PE sáčku), hrozí, že začne plesnivět. Plodnici proto ihned odřízneme, nebo na daném místě sáček prořízneme, aby plodnice mohla vyrůstat dále do prostoru.
 

4) SKLIZEŇ začíná asi za týden (záleží do jaké míry je substrát již prorostlý, odchylka cca 3 dny), kdy dojde k uzrání hub. Plodnice se sklízejí dříve, než se okraje klobouků začnou otáčet nahoru. Přezrálé plodnice měknou a vadnou. Plodnice je nutné odřezávat či stříhat těsně u bloku, protože zbytky třeně by se po několika dnech začaly rozkládat a plesnivět. Plodnice skladujeme v ledničce max. 6 dní. V případě vyšší úrody můžeme plodnice uchovávat standardním způsobem.
 

5) Po skončení první sklizňové vlny je nutné blok očistit od všech odumřelých částí a nechat ODPOČINOUT po dobu 14-30 dní na vlhkém místě při pokojové teplotě kolem 20-24°C. Můžeme jej ponechat na původním místě anebo uložit do plastového pytle, který ale zcela neuzavřeme, aby blok mohl dýchat, ale přitom nevysychal. Čím delší je doba odpočinku, tím bohatší bude následující sklizňová vlna.
 

6) Po odpočinku je třeba substrát znovu AKTIVOVAT. Na bloku se mohou objevit povrchové nákazy, které jemně odstraníme nožem. (Může se stát, že v průběhu odpočinku naroste i plodnice, která je deformovaná, protože ji v tom bránil pastový pytel, velkou plodnici odstraňme, malou nechme dorůst). Aktivaci odstartujeme tím, že blok zlehka promneme (uvolníme tím CO2, který se v substrátu nahromadil během odpočinku) a umístíme substrát opět na místo pro růst plodnic a přibližně po týdnu při optimální teplotě 16 °C nastává druhá sklizňová vlna. Po jejím skončení opět můžeme zařadit odpočinek a po druhé vlně pak zkusit vlnu třetí. Poté můžeme blok zkompostovat.Upozornění: Výtrusy/spory hlívy ústřičné mohou při větší koncentraci vyvolávat u některých jedinců alergické reakce. Proto nenecháváme plodnice přezrávat, dostatečně substrát vlhčíme a místnost větráme. Tyto problémy se vyskytují spíše u intenzivního pěstování.Přečtěte si také:

Návod na pěstování SHII-TAKE

Štěpán Hiršl