Návod na pěstování houby Korálovec ježatý na prorostlém substrátu

Aktualizováno 11.3. 2009 16:19

Korálovec se pro svůj tvar v angličtině nazývá hřívou lva, v němčině a čínštině hřívou opice. Pomáhá léčit obtíže trávicího traktu.

Substrát: Na dřevní bázi, prorostlý.
Houba: Korálovec ježatý (Hericium Erinaceus).
Předpokládaný výnos: 400 – 800 g (při dodržení optimálních podmínek).
Počet plodících vln: 1-2 (můžete zkusit i třetí vlnu, ale výnos bude již velmi malý nebo žádný)
Skladování: V chladničce při 5 °C 60 dní (zabalený v originálním sáčku).
Teplota substrátu nesmí překročit 35 °C.
 

Pěstební postup
1) Pokud před počátkem pěstování skladujeme substrát v ledničce při cca 5 °C, je vhodné nechat substrát cca šest hodin v pokojové teplotě, aby se před otevřením sáčku teplota substrátu pohybovala na min. 20 °C.
 

2) V průběhu prvních třech dní je potřeba substrát hodně mlžit a okolí substrátu dobře větrat, protože substrát v této fázi produkuje CO2, které je pro růst plodnic třeba ze substrátu odstranit.
 

3) Blok NEVYNDAVEJTE z plastového obalu, ale propíchněte (rozřízněte, velikost otvoru cca 1 cm) na několika místech (cca 4x = 4 plodnice) a umístěte jej na místo, kde je ZARUČEN:
 

a) Dostatek světla přírodního či umělého po dobu asi 8-10 hod denně (min. 400 lux), ale ne přímé sluneční záření!
 

b) Vysoká vlhkost vzduchu (kolem 90 %). Pro pěstování v místnostech, kde není zaručena dostatečná vlhkost vzduchu, doporučujeme blok umístit například do prázdného akvária (skleníku, fóliovníku apod.), které překryjeme látkou (kterou udržujeme stále vlhkou) nebo plastovou fólií s otvory (substrát musí dýchat). Můžeme pro něj též vyrobit takzvaný minifóliovník, tj. konstrukci ze dřeva či kovu potaženou igelitem. Blok pro udržení vlhkosti můžeme také příležitostně mlžit rozprašovačem na květiny.
 

c) Optimální teplotu při tvorbě plodnic udržujeme v rozmezí 18°C až 24 °C.
 

d) Pokud v průběhu plodící fáze začne některá plodnice vyrůstat z boku (do PE sáčku), hrozí, že začne plesnivět. Na daném místě sáček prořízneme, aby plodnice mohla vyrůstat dále do prostoru.
 

4) SKLIZEŇ začíná asi za týden (záleží do jaké míry je substrát již prorostlý; odchylka cca tři dny), kdy dojde k uzrání hub. Plodnice není rozdělena na hlavu a třeň. V průměru má 5 - 30 cm, na povrchu jsou ostny dlouhé 3 - 6 cm. Plodnice mají v době zralosti bílou barvu, která se postupně mění na hnědožlutou a později hnědou. Plodnice je nutné odřezávat či stříhat těsně u bloku, protože zbytky třeně by se po několika dnech začaly rozkládat a plesnivět. Plodnice skladujeme v ledničce max. šest dní. V případě vyšší úrody můžeme plodnice uchovávat standardním způsobem jako lesní houby.
 

5) Po skončení první sklizňové vlny je nutné blok očistit od všech odumřelých částí a nechat ODPOČINOUT po dobu 14-30 dní na vlhkém místě při pokojové teplotě kolem 20-24°C. Můžeme jej ponechat na původním místě anebo uložit do plastového pytle, který ale zcela neuzavřeme, aby blok mohl dýchat, ale přitom nevysychal. Čím delší je doba odpočinku, tím bohatší bude následující sklizňová vlna.
 

6) Po odpočinku je třeba substrát znovu AKTIVOVAT. Na bloku se mohou objevit povrchové nákazy, které jemně odstraníme nožem. (Může se stát, že v průběhu odpočinku naroste i plodnice, která je deformovaná, protože ji v tom bránil pastový pytel. Velkou plodnici odstraňme, malou nechme dorůst s tím, že v daném místě sáček prořízneme). Aktivaci odstartujeme tím, že blok zlehka promneme (uvolníme tím CO2, který se v substrátu nahromadil během odpočinku) a místíme substrát opět na místo pro růst plodnic a přibližně po týdnu při optimální teplotě 20 °C, nastává druhá sklizňová vlna. Po jejím skončení opět zařadíme odpočinek, stejný jako po první vlně. Poté můžeme blok zkompostovat.

Návod na pěstování SHII-TAKE

Návod na pěstování Hlívy ústřičné

Návod na pěstování Eringii

Štěpán Hiršl