Návod na pěstování houby MAITAKE – Trstnatec lupenitý na prorostlém substrátu

Aktualizováno 11.3. 2009 16:17

Maitake má protirakovinové účinky. V japonštině znamená „tančící houba“. Možná kvůli tomu, že Japonci radostí tančili, když tuto vzácnou houbu našli.

Substrát: Na dřevní bázi, prorostlý.
Houba: Maitake/Trsnatec lupenitý (Grifola frondosa)
Hmotnost: cca 2,2 Kg, rozměr 220x150x120 mm.
Předpokládaný výnos: 400 – 500 g (při dodržení optimálních podmínek).
Počet plodících vln: 1-2.
Skladování: V chladničce při 5 °C 60 dní (zabalený v originálním sáčku).
Teplota substrátu nesmí překročit 35 °C.
 

Pěstební postup
1) Pokud před počátkem pěstování skladujeme substrát v ledničce při cca 5 °C, je vhodné nechat substrát cca šest hodin v pokojové teplotě, aby se před otevřením sáčku teplota substrátu pohybovala na min. 20 °C.


2) V průběhu prvních třech dní je potřeba substrát hodně mlžit a okolí substrátu dobře větrat, protože substrát v této fázi produkuje CO2, které je pro růst plodnic třeba ze substrátu odstranit.


3) Blok NEVYNDAVEJTE z plastového obalu, ale pouze odřízněte PE sáček tak, aby jeho okraj přesahoval pouze cca 20 mm nad substrátem a umístěte jej na místo, kde je ZARUČEN:

a) Dostatek světla přírodního či umělého po dobu asi 8-10 hod denně (200-300 lux), ale ne přímé sluneční záření!
 

b) Vysoká vlhkost vzduchu (kolem 90 %). Pro pěstování v místnostech, kde není zaručena dostatečná vlhkost vzduchu, doporučujeme blok umístit například do prázdného akvária (skleníku, fóliovníku apod.), které překryjeme látkou (udržujeme stále vlhkou) nebo plastovou fólií s otvory (substrát musí dýchat). Můžeme pro něj též vyrobit takzvaný minifóliovník tj. konstrukci ze dřeva či kovu potaženou igelitem. Blok můžeme pro udržení vysoké vlhkosti také příležitostně mlžit vodou z rozprašovače na květiny.

c) Optimální teplotu při tvorbě plodnic udržujeme v rozmezí 12°C až 17 °C.
 

d) Pokud v průběhu plodící fáze začne některá plodnice vyrůstat z boku (do PE sáčku), hrozí, že začne plesnivět. Plodnici proto ihned odřízneme, nebo na daném místě sáček prořízneme, aby plodnice mohla vyrůstat dále do prostoru.
 

4) SKLIZEŇ začíná asi za týden (záleží na tom, do jaké míry je substrát již prorostlý; odchylka cca 3 dny), kdy dojde k uzrání hub. Plodnice se sklízejí dříve, než se okraje klobouků začnou otáčet nahoru. Přezrálé plodnice měknou a vadnou. Plodnice/trs je nutné odřezávat či stříhat těsně u bloku, protože zbytky třeně by se po několika dnech začaly rozkládat a plesnivět. Poslední tři dny před sklizní a během sklizně se substrát nemlží, protože vlhká houba ztrácí na kvalitě i trvanlivosti. Předejmeme tím také rozvoji bakteriózy. Plodnice skladujeme v ledničce max. šest dní. V případě vyšší úrody můžeme plodnice uchovávat standardním způsobem jako lesní houby.
 

5) Po skončení první sklizňové vlny je nutné blok očistit od všech odumřelých částí a nechat ODPOČINOUT po dobu 14-30 dní při pokojové teplotě kolem 20-24°C. Můžeme jej ponechat na původním místě anebo překrýt plastovým pytlem, který ale zcela neuzavřeme, aby blok mohl dýchat, ale přitom nevysychal. Čím delší je doba odpočinku, tím bohatší bude následující sklizňová vlna.
 

6) Po odpočinku je třeba substrát znovu AKTIVOVAT. Na bloku se mohou objevit povrchové nákazy, které jemně odstraníme nožem. (Může se stát, že v průběhu odpočinku naroste i plodnice, která je deformovaná, protože jí v tom bránil pastový pytel, velkou plodnici odstraňme, malou nechme dorůst). Aktivaci odstartujeme tím, že blok zlehka promneme (uvolníme tím CO2, který se v substrátu nahromadil během odpočinku) a umístíme substrát opět na místo pro růst plodnic a přibližně po týdnu při optimální teplotě 17 °C nastává druhá sklizňová vlna. Po jejím skončení opět zařadíme odpočinek, stejný jako po první vlně. Třetí vlna zpravidla již plodnice nepřináší. Poté můžeme blok zkompostovat.


Návod na pěstování SHII-TAKE

Návod na pěstování Hlívy ústřičné

Návod na pěstování Eringii

Návod na pěstování Korálovce ježatého

Štěpán Hiršl