Návod na pěstování houby NAMEKO – Šupinovka nameko na prorostlém substrátu

V kuchyni využijete nameko do polévek, smaženic, dušených jídel i omáček.

Substrát: Na dřevní bázi, prorostlý.
Houba: Šupinovka Nameko (Pholiota nameko)
Předpokládaný výnos: 400 – 800 g (při dodržení optimálních podmínek).
Počet plodících vln: dvě (můžete zkusit i třerí vlnu, ale výnos bude již velmi malý nebo žádný).
Skladování: V chladničce při 5 °C 60 dní (zabalený v originálním sáčku).
Teplota substrátu nesmí překročit 35 °C.
 

Pěstební postup
1) Pokud před počátkem pěstování skladujeme substrát v ledničce při cca 5 °C, je vhodné nechat substrát cca šest hodin v pokojové teplotě, aby se před otevřením sáčku teplota substrátu pohybovala na min. 20 °C.
 

2) V průběhu prvních třech dní je potřeba substrát hodně mlžit a okolí substrátu dobře větrat, protože substrát v této fázi produkuje CO2, které je pro růst plodnic třeba ze substrátu odstranit.
 

3) Blok NEVYNDAVEJTE z plastového obalu, ale pouze odřízněte PE sáček tak, aby jeho okraj přesahoval pouze cca 20 mm nad substrátem (pokud substrát umisťujeme do akvária, skleníku nebo mini-fóliovníku, můžeme plastový obal odstranit zcela) a umístěte jej na místo, kde je zaručeno ZARUČEN:
 

a) Dostatek světla přírodního či umělého po dobu asi 8-10 hod denně (min 400 lux), ale ne přímé sluneční záření!
 

b) Vysoká vlhkost vzduchu (kolem 90 %). Pro pěstování v místnostech, kde není zaručena dostatečná vlhkost vzduchu, doporučujeme blok umístit například do prázdného akvária (skleníku, fóliovníku apod.), které překryjeme látkou (udržujeme stále vlhkou) nebo plastovou fólií s otvory (substrát musí dýchat). Můžeme pro něj též vyrobit takzvaný minifóliovník tj. konstrukci ze dřeva či kovu potaženou igelitem. Blok pro udržení vlhkosti můžeme také příležitostně mlžit rozprašovačem na květiny.
 

c) Optimální teplotu při tvorbě plodnic, udržujeme v rozmezí 15 °C až 19 °C.
 

d) Pokud v průběhu plodící fáze začne některá plodnice vyrůstat z boku (do PE sáčku), hrozí, že začne plesnivět. Plodnici proto ihned odřízneme, nebo na daném místě sáček prořízneme, aby plodnice mohla vyrůstat dále do prostoru.
 

4) SKLIZEŇ začíná asi za týden (záleží do jaké míry je substrát již prorostlíý; odchylka cca tři dny), kdy dojde k uzrání hub. Správná doba sklizně je dána okamžikem, kdy se klobouk rozvine a na jeho spodní straně jsou vidět lamely, ale klobouk přitom stále zůstává podvinutý. Houby pak ztrácí na kvalitě i trvanlivosti. Plodnice je nutné odřezávat či stříhat těsně u bloku, protože zbytky třeně by se po několika dnech začaly rozkládat a plesnivět. Poslední 3 dny před sklizní a během sklizně se substrát nemlží. Hlavičky však udržujeme v celém průběhu růstu stále vlhké! Plodnice skladujeme v ledničce max. šest dní. V případě vyšší úrody můžeme plodnice uchovávat standardním způsobem, jako lesní houby.
 

5) Po skončení první sklizňové vlny je nutné blok očistit od všech odumřelých částí a nechat ODPOČINOUT po dobu 14-30 dní na vlhkém místě při pokojové teplotě kolem 20-24 °C. Můžeme jej ponechat na původním místě anebo uložit do plastového pytle, který ale zcela neuzavřeme, aby blok mohl dýchat, ale přitom nevysychal. Čím delší je doba odpočinku, tím bohatší bude následující sklizňová vlna.
 

6) Po odpočinku je třeba substrát znovu AKTIVOVAT. Na bloku se mohou objevit povrchové nákazy, které odstraníme osprchováním nebo jemně nožem. (Může se stát, že v průběhu odpočinku naroste i plodnice, která je deformovaná, protože jí v tom bránil pastový pytel. Velkou plodnici odstraňme, malou nechme dorůst). Aktivaci odstartujeme tím, že blok zlehka promneme (uvolníme tím CO2, který se v substrátu nahromadil během odpočinku). Blok umístíme opět na místo pro růst plodnic a přibližně po týdnu při optimální teplotě 17 °C nastává druhá sklizňová vlna. Po jejím skončení opět zařadíme odpočinek, stejný jako po první vlně, po kterém bude následovat již třetí vlna. Poté můžeme blok zkompostovat.
 


Návod na pěstování SHII-TAKE

Návod na pěstování Hlívy ústřičné

Návod na pěstování Eringii

Návod na pěstování Korálovce ježatého

Návod na pěstování Maitake

Štěpán Hiršl