Péče o orchideje

Publikováno 25. 2. 2013
Zdroj: TV Nova

Orchideje se stále drží v popředí mezi aktuálními interiérovými rostlinami. Jsou vznešené a kupodivu současné nové odrůdy nevyžadují složitou péči. Zvládne ji dokonce začátečník. Mrkněte se na užitečnou reportáž o těchto krásných rostlinách.

Orchideje rostou především v chudém substrátu. Jeho složení musí odpovídat potřebám orchidejí, které vyžadují vysoký obsah vzduchu v kořenové zóně. Skládá se z velmi kvalitní piniové kůry doplněné o vlákna mechu rašeliníku (Sphagnum). Hodnota pH je upravena vápencem. Do substrátu se přidávají potřebné startovací živiny, s následným hnojením rostlin tedy začínáme až 6 týdnů po přesazení. Prodává se v praktických 3l pytlích s úchopem a používá se kromě orchidejí také na bromélie.

Výživa se dodává ve formě hnojiva. Velmi snadno se aplikuje speciální hnojivo na orchideje ve spreji, stříká se na listy, nepatří do květů. Tento způsob umožňuje velmi rychlý přísun živin přímo do všech částí rostlin a maximální využití jednotlivých prvků. Z toho důvodu je koncentrace roztoku nižší, než je tomu u kořenové výživy prováděné zálivkou. Vedle hlavních živin obsahuje hnojivo v optimálním poměru i dva stopové prvky (železo a mangan), které jsou důležité pro vybarvení listů.

Prodlužuje dobu kvetení, obsahuje rostlinné kondicionéry, nedochází k přemokření substrátu. Používá se jednou týdně v takovém množství, aby pokrylo listy rostliny do skanutí. V období březen až říjne ještě dáváme živiny klasickou hnojivou zálivkou.

Většina nejčastěji pěstovaných orchidejí roste ve vzduch a světlo jde i ke kořenům, proto jsou květináče na orchideje průhledné. Klasické keramické květináče naprosto vyloučíme. Materiály najdeme od jednoduchého plastu až po umělecké sklo, dno i šířka jsou uzpůsobeny tak, aby byla rostlina izolovaná od zbytku přebytečné zálivkové vody a současně byla v dostatečné pohledové výšce – jsou tedy vyšší a kónické. Dostupné jsou již i speciální pěstitelské nádoby pro dlouhodobé pěstování s minimální péčí.
Buď orchidej zakoupenou v průhledném plastovém květináči ještě vložíme do okrasného obalu, nebo ji po odkvětu můžeme přesadit do speciálního květináče určeného pro pěstování orchidejí.

Nezbytností jsou podpůrné tyčinka a klipsy, na které se upínají květní stvoly, která jsou jinak díky velké násadě květu hodně těžké a poškodily by se. Opět si můžeme vybrat nenápadní hladké tvary, nebo také fixační tyčinky různě barevné a dozdobené, nejčastěji z plastu. Klipsy jsou buď univerzální nebo třeba dekorační s tvarem motýlu a vážky v tradiční barvě červené, zelené, žluté, modré nebo veselé oranžové.

Potřeby již nemusíme pracně získávat, orchideje jsou natolik populární, že pěstitelé mají k dispozici ucelenou řadu péče.
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz