Rostliny pro podzimní nádoby

Publikováno 23. 9. 2013
Zdroj: TV Nova

Podzim by neměl vyhnat nádoby s krásnými rostlinami z truhlíků, zádveří, teras, balkonů a vstupních prostor našich domovů. Také je zde celá paleta rostlin, která nám pomůže zkrášlit postupný závěr sezony. Navíc v přírodě nyní najdeme nebývalé množství nápaditých a barevných materiálů. Inspirujte se v naší reportáži.

Bezpočet barevných bobulí od bílé přes růžovou oranžovou až po purpurovou nebo modrou a černou, různé větvě, slámu kukuřičné šustí, suché trávy, ale naopak můžeme použít i hýřivé dekorační matriály jako plsť, různé drátky, korálky, zrcátka. Stejná mnohost se nabízí v použití nádob, vše přizpůsobíme našemu interiéru.

Naprosto nejjednodušší je koupit několik hezkých trvalek, chryzantému nebo macešky a tak jak jsou v květináči, ve kterém jsme si je donesli, je můžeme zapustit do nádoby a jen začistíme okraje tak, aby dekorace vypadala upraveně. Stačí k tomu trochu mechu, lýko nebo hrst podzimního listí. Můžeme přidat kus hezké větve, kůru a pod. Ale také nemusíme již nic, jen postavit nádobu na správné místo.

Pilnější typy si budou chtít připravit něco trvalejšího, vysazené nádoby mohou pak pokračovat v růstu na jaře. Zde se vyplatí použít kvalitní samozavlažovací nádobu z plastu, který dobře snese podzimní nepohodu, později i mráz a neztrácí barvy na slunci. Výhodou samozavlažovací nádoby je také to, že pokud máme v zásobníku vodu, je nádoba těžká a ani vítr ji neodvane.

Velmi dobře působí sesazené kompozice: různé trvalky proložíme sezonními kvetoucími rostlinami – tradiční je vřes, chryzantémy, spolehlivé jsou i klasické nebo drobnokvěté macešky. Velmi efektně působí různé rostliny s bobulemi – libavka, americká brusinka, skimmie. Kdo se nebojí použít i rostliny, které posléze zmrznou, využije také pernétie.

Velmi hezké a jednoduché aranžmá vznikne z rozchodníků, typické podzimní květiny, která zůstává i v suchém stavu hezká přes zimu. Další zajímavou volbou jsou různé traviny. Dá se s nimi čarovat – například v tradičním čtvercovém samozavlažovacím květináči antracitové barvy mohou vytvořit nadčasovou kompozici.

Kdo nemá vůbec žádnou chuť dlouze tvořit, použije bohatě narostlou chryzantému, která tvoří bohaté koule. Zde opět oceníme samozavlažovací květináč, který zajistí rostlinám dostatek vláhy. Nebojíme se přihnojovat, abychom dopřáli maximu poupat vykvést. Velikost a barvu rostliny si opravdu můžeme vybrat podle vlastního vkusu. Chryzantémy pěstované v květináčích mají různou mrazuvzdornost, některé snesnou i silnější mrazy, jiné jsou choulostivější. Kdo chce, může zkusit přezimovat rostlinu v chladnějším interiéru.

 

 

Podívejte se také na:
Podzimní květinové aranžmá
Mandevilla
Dlužicha: Trvalka podzimu
Chryzantémy
Hortenzie – podzimní péče
Podzimní výzdoba
Podzimní aranžmá do bytu
 

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz