Chcete mít na jaře výstavní balkon? Inspirujte se méně známými rostlinami

Muškáty a petunie budou vždy stálicemi našich balkonů. Možná přesto máte občas chuť na změnu, ale nemáte mezi novými balkonovkami jistotu, nevíte, co od nich čekat. Nahlédneme mezi další rostliny, vhodné pro naše podmínky.

Začneme netradičně - balkonovka nemusí být nutně ozdobná jen květy. Vhodný důkaz podávají batáty – Ipomea batatas, stačí dvě rostlinky a vytvoříte nepřehlédnutelný kontrast (světle zelená Light Green a temná Deep Purple). Dopřejte jim dost prostoru, na květináč o průměru 12 cm vystačí bohatě 3 rostliny. A mají hlízky, pomocí kterých přezimují.

Loskuták - Méně známé balkónovky - 1
Zdroj: TV Nova

Toužíte-li po exotické vyzývavé krásce, vyberte si mandevilu (Mandevilla x hybrida), známou také pod obchodním názvem Sundaville – sundevila. Má lesklý voskový temně zelený list a velmi výrazné květy, dominantní je červená barva v několika odstínech, ale hezky kontrastuje i s bílou. Anebo vsaďte jen na bílou, můžete ji doplnit třeba jasmínem a dostanete jemný, ale výrazný efekt. Obě rostliny jsou navíc přenosné, nepořizujete si je na sezonu. Vytváří převis nebo se umí šplhat po opoře, je posléze robustní. Barevně výrazné květy ji zdobí po celé léto. Dobře se rozvětvuje. Vyžaduje teplé slunné polohy (nehodí se do podhůří).

 

Pentas lanceolata, hvězdice jsou silné robustní rostliny vysoké 30-40 cm, s pevnějšími zelenými listy a výraznými skupinami (okolíky) hvězdicovitých květů růžové, červené a bílé barvy. Doslova září nad listy. Vhodné do teplých poloh, skvělé na terasu.

TV Nova