Dr. Byt – Reprezentativní byt na Starém Městě

S doktorem Bytem se podíváme do krásného bytu v historické budově v centru Prahy, kde se snoubí prvky čistě moderní s těmi ryze starými. A jak všechny tyto prvky spojit dohromady, o tom si budeme povídat s architektem.

V této reportáži se budeme věnovat bytu 4 + 1 o rozloze

140 m2, terasa 6 m2. Popíšeme si byt, který byl za socialismu rozdělen na tři bytové jednotky a navíc byl v dezolátním stavu, řadu let neobývaný.


Rekonstrukcí bytu došlo k návratu k původní velikosti bytu na celé patro bytového domu. V domě jsou nově opět pouze byty rozprostírající se na celém patře domu.

Vytvořili jsme množství variant úprav dispozice, nakonec jsme zvolili konzervativní přístup – zachování co nejvíce původní dispozice stěn i dveří, což bylo vyvoláno statickou stránkou domu. Ve starých domech spolu všechny konstrukce souvisí, drží na sobě, při sobě. A při vybourání třeba jen příčky může dojít k poškození ostatních konstrukcí nad příčkou. Dále jsme museli přijmout požadavky památkářů, kteří posuzovali i interiéry domu, dům je totiž v památkové rezervaci centra Prahy.

Vytvořen byl byt s dvěma ložnicemi s přilehlou koupelnou, kde dětský pokoj svou koupelnu sdílí s hostinským pokojem, který je zároveň pracovnou propojenou s hlavní obytnou místností, takovým salonem bytu, sem vedou troje dveře.

Na obytnou místnost navazuje největší místnost bytu, kterou je kuchyně, největší místnost byla vybrána záměrně – majitel je velmi dobrým kuchařem a rád svým hostům vaří, proto je i jídelní stůl pro deset lidí. Kuchyňská linka je vybavena poloprofesionálními zařizovacími předměty, mezi kterými nechybí konvektomat, velká lednice, stejně veliký mrazák a vinotéka.

Hlavní ložnice je oddělena filtrem šatny, ve které je malá místnost pro pračku a sušičku.

Velkorysé proporce místností nám dovolily instalovat veliký soudobě pojatý křišťálový lustr v obýváku, jenž tvarem odkazuje na minulost. Místnosti byly dále dotvořeny tradičními detaily: sametové závěsy, dlouhé záclony – podsvícené LED pásky pro zneprůhlednění oken večer. Stropy se nově opatřily sádrokartonovým podhledem, členěným, aby mohl vytvářet různé světelné scenérie za použití stmívatelných LED pásků.

Repasovaná kachlová kamna byla původně na zámku ve Vysokém Újezdě, následně se velikostně upravila a přestavěla na nové místo, aby měřítkově zapadla do prostoru bytu, kamna jsou zcela funkční.

K zachovaným zárubním, soklům podlah a oknům, která se stylově dotvořila závěsy, se do kontrastu postavily ostatní části interiéru – moderní sedací nábytek, hliníková dvířka kuchyně, tvarově moderní linie koupelen (kde však spolu s předsíní je použitý obklad a dlažba z tradičního mramoru). Ostatní podlahy jsou masivní ořechové, omítky sádrové, volená barevnost bytu odpovídá barevnému pojednání celého domu a všechny další materiály byly voleny z ohledem na to, aby do bytu navrátily prestiž, kterou měl a kterou má svým umístěním v centru Starého Města pražského.

 

 
 

Podívejte se také na:
Dr. Byt – Rekonstrukce bytu 3+kk
Dr. Byt – Rekonstrukce domu podle principů feng šui
Dr. Byt – Úprava mezonetového bytu
Dr. Byt – Řešení interiéru v novém RD
Dr. Byt – Sloučení tří bytů do jednoho
Dr. Byt – Krb v interiéru

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova