Dr. Byt – Řešení interiéru v novém RD

Publikováno 25. 10. 2011
Zdroj: TV Nova

Opět jsme se setkali s designérem Tomášem Hronkem, který nás provede realizací nového interiéru rodinného domu a ukáže nám několik zajímavých nápadů a praktických rad.

Co si pro nás pan Tomáš Hronek připravil tentokrát?
Nacházíme se v novostavbě rodinného domu 5+1. Zadáním bylo přizpůsobit prostor a vymyslet dispozice domu tak, aby vyhovovaly čtyřčlenné rodině.

Jaký byl hlavní úkol v této místnosti a co jste zde museli vyřešit?
Dispozice přízemí zůstala zachována. Hlavním úkolem bylo vymyslet prostor tak, abychom mohli navrhnout do obývacího pokoje pohodlnou a prostornou sedací soupravu a křeslo a vměstnat vše do malého prostoru společně s jídelním stolem pro šest osob. Oříškem v řešení prostoru bylo především umístění televize tak, aby ji bylo možné pohodlně sledovat jak z obývací části, tak i od jídelního stolu.

Nápadem bylo použít teleskopický držák na televizi, který umožňuje natočení LCD televize do takového úhlu, že je možné sledovat televizi z různých směrů.

Investor si kladl za požadavek i umístění kvalitní Hi-Fi soupravy a reproduktorů, to ovšem vzhledem k dispozici bylo možné jen velmi komplikovaně, a proto jsme použili chytré řešení instalace reproduktorů do sádrokartonového stropu.

Hi-Fi souprava je integrována pod LCD televizí, všechny kabely jsou skryté v husích krcích ve zdi a reproduktory nenápadně vyčnívají ze stropu.

Jak se vyřešil prostor kuchyně?
V tomto prostoru bylo důležité řešit především požadavek na velkou lednici pro čtyřčlennou rodinu, která potřebuje mnoho úložného prostoru. Obvyklá šíře 60 cm, ať už volně stojící, nebo integrovaná, by nedostačovala, rodina byla zvyklá na dvě velké lednice, a proto jsme se rozhodli integrovat velkou americkou lednici tak, aby byla zakomponována do systému vysokých skříní a přístrojů. Úkolem bylo také v tomto prostoru integrovat parní troubu, mikrovlnnou troubu s horkým vzduchem, nahřívač nádobí a vinotéku. Vše je kompaktně integrováno do jedné velké stěny a ergonomicky vyřešeno tak, aby všechny přístroje byly po ruce. Další výhodou tohoto řešení, také vzhledem k nedostatku pracovní plochy, bylo prohloubení pracovní desky ze standardních 60 cm na 70 cm. Hospodyně tak získala více místa, toto místo se hodí především za varnou deskou, kde většinou chybí prostor při použití velkých pánví. Jako ochranu proti postříkání olejem a podobně jsme zvolili designový a plně funkční doplněk – lakobelový skleněný obklad, jehož výhodou je jednoduché čištění.

Pro noční režim jsme použili integraci LED osvětlení do sádrokartonového podhledu společně s halogenovými světly. Výhodou tohoto řešení je nízká spotřeba. LED osvětlení zde použité poskytuje dostatek světla při nočním režimu, kde mnohdy ostré halogenové světlo není vhodné.

V domě je také v přízemí malinkatá koupelna se sprchou a toaleta. Jak se tam vše vešlo?
Většina menších domů a jejich dispozice neumožňuje v přízemí plnohodnotnou koupelnu s vanou, a tak architekti často sahají k řešení sprcha, malé umyvadlo a WC. V tomto případě byl prostor velmi malý – jen 210 x 100 cm. Abychom zajistili použití sprchy pro potřeby rodiny, zvolili jsme skleněné dveře na míru a atypické malé umyvadlo. Koupelna je vybavena i skříňkou integrovanou do nosné zdi. V této skříňce jsme ukryli všechny hygienické potřeby, na které již nezbylo místo. Velkým přínosem jsou opět použitá LED světla, jsou zde dva samostatné okruhy jak ve sprše, tak u WC. Zde je vidět, že i do velmi malého prostoru je možné umístit i více světelných okruhů. Specialitkou byla i zde integrace reproduktoru do stropu, takže při ranním či večerním použití koupelničky může klient poslouchat svoji oblíbenou hudbu nebo rádio.

V přízemí tohoto domu máme i pracovnu. Proč i pracovna v rodinném domě?
Vzhledem k tomu, že žijeme ve 21. století, ve století, kde se denně setkáváme s technologiemi a pracujeme na internetu, tak i v tomto případě druh práce majitele domu vyžaduje připojení na internet. Celá řada klientů má požadavek mít v domě stůl s počítačem a připojením na internet. V tomto případě jsme tento prostor řešili i pro domácí sledování televize, satelitních programů nebo domácího videa. Pro tyto účely jsme vybudovali celou počítačovou síť, v každé místnosti v domě včetně pracovny tak máme připojení na internet jak pomocí Wi-Fi, tak pomocí kabelu. Investor má zde možnost po internetu přistupovat na domácí úložiště dat, které je umístěno pod schody. Toto řešení oceníme například v případě, když jsme mimo domov a chceme si své fotografie či jiná data nahrávat přímo ze svého počítače na domácí úložiště a dále tato data doma sdílet.

 


Podívejte se také na:
Dr. Byt – Jak řešit dodatečnou změnu dispozice bytu
Dr. Byt – Renovace jádra v panelovém domě
Dr. Byt – Rekonstrukce 1. patra v rodinné vile
Rekonstrukce dvoupokojového bytu – I. díl
Rekonstrukce dvoupokojového bytu – II. díl
Dr. Byt – Návštěva u Libora Boučka
Dr. Byt – Návštěva u Martina Zounara
Návštěva bytu olympijské vítězky Kateřiny Neumannové
Návštěva u Dominiky Mesarošové
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova