Dr. Byt – Úprava panelového bytu

Publikováno 8. 11. 2011
Zdroj: TV Nova

Změny dispozic u panelových bytů jsou stále populárnější, proto jsme jeden takový navštívili. Ukážeme si povedenou rekonstrukci panelákového bytu 3+1. Architekt dostal za úkol zvětšit původní malou koupelnu a WC. Podívejte se a nechte se inspirovat.

Jak se tedy dispozice bytu změnila?

Odpovídá architekt Tomáš Hronek:
Samostatná toaleta byla velmi blízko kuchyně a její používání a hlučnost s tím spojená byla velmi nepříjemná. Zadáním bylo tento hluk odstranit a zvětšit koupelnu. Vzhledem k tomu, že vždy při řešení rekonstrukce panelového domu musíme vycházet z pozice stávajících stoupaček a odpadů, tak i zde jsme navázali na stávající šachtu a koupelnu a WC upravili tak, aby došlo k zásadnímu zvětšení koupelny a toalety.

V koupelně je vana i sprcha, jak se vám to podařilo?
Většina paneláků byla koncipována tak, aby byla v koupelně pouze malá vana. Přesunutím toalety mimo původní prostor jsme si mohli dovolit umístit do koupelny jak vanu, tak i sprchový kout. Další výhodou tohoto řešení je to, že toaleta je odhlučněná.

Na toaletě je umístěno také umyvadlo. Proč dát na WC umyvadlo?
Umyvadlo bylo umístěno z hygienických a praktických důvodů, a to proto, že většina panelových domů má toaletu bez umyvadla, a pokud je koupelna zrovna obsazená, tak si nemůžete umýt ruce.

Kuchyň je na panelákovou kuchyň poměrně veliká, jak jste toho docílil?
Zvětšení i tohoto prostoru bylo možné právě díky přesunutí původní toalety. Tím jsme získali prostor a mohli zvětšit kuchyň. Řada českých hospodyněk by větší kuchyň uvítala, protože právě konvenční řešení vaření v rohu a malá plocha je typické pro naše paneláky. Díky této úpravě zde může hospodyňka vařit, používat lednici a ještě rovnou zvládne obsloužit pračku, sušičku i myčku, které se sem pohodlně vešly.

V kuchyni vidíme zajímavý červený obklad v prostoru pod horními skříňkami. O co se jedná?

Na místo klasického obkladu jsme zde použili sklo – lacobel, které lze u sklenářů na míru objednat v mnoha různých barvách. Výhodou tohoto skla je jeho jednoduché čištění a žádné lišty a podobně, které nám zeštíhlují hloubku pracovní desky.

V kuchyni také nalezneme televizi, to není moc standardní...
Standardní to není, ale s postupující technologií se to stává stále oblíbenější. Celá řada hospodyněk se dnes u vaření s oblibou podívá na nějaký kulinářský pořad či seriál. Do této kuchyně se pořídil jednoduchý malý LCD panel s televizí a počítačem v jednom. Vzhledem k tomu, že cenově je takové zařízení již dostupné, celá řada hospodyněk volí tuto cestu, která je pro ně lepší nežli odbíhání do obývacího pokoje.

Více uvidíte ve videu!

 


Mohlo by vás zajímat:
Dr. Byt – Řešení interiéru v novém RD
Dr. Byt – Renovace jádra v panelovém domě
Dr. Byt – Rekonstrukce dvoupokojového bytu – I. díl
Dr. Byt – Rekonstrukce dvoupokojového bytu – II. díl
Dr. Byt – Sloučení tří bytů do jednoho
Dr. Byt – Rekonstrukce 1. patra v rodinné vile

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova