Dr. Byt – Úprava přízemního bytu 2+1

V této reportáži si ukážeme úpravu původního přízemního bytu 2+1 v třípodlažním bytovém domě ze 70. let. Další várka inspirace s doktorem Bytem je tady, tak si ji nenechte ujít.

V tomto bytě byla zřízena místnost s vířivkou, saunou a samostatnou sprchou, dále malá samostatná koupelna – WC se sprchou a oddychová místnost s malou kuchyňkou. Tato místnost pak má přímý východ do pečlivě udržované zahrady.

Dispozičně se jednalo pouze o malé zásahy týkající se pouze příček. Nezasahovalo se do nosných konstrukcí, pouze bylo zazděno jedno okno. Nicméně bylo zde třeba vyrovnat se s některými omezeními jako respektovat stávající instalace zejména rozvodů vody a kanalizace. V neposlední řadě pak zde je malá světlá výška (2 450 mm), přičemž pod stropní konstrukcí jsou ještě navíc vedeny rozvody topení. Kvůli světlé výšce zde ani nemohou být obytné místnosti (norma stanoví min. světlou výšku 2 500 mm). Proto jedním z prvků, který nakonec i výrazně ovlivňuje celkový výraz, je použití pnutých stropů v této partii s vířivkou a relaxační místností. Výhodou je nízká konstrukční výška tohoto stropu, absence kotevních prvků ve stropě a neméně důležitým aspektem je rychlá a zároveň suchá bezprašná montáž. Tato okolnost je důležitá zejména zde, kde se v rekonstruovaném objektu stále bydlí.

Důležitá je zvolená barevnost pnutého stropu. Přestože je zde nízká světlá výška, byl u vířivky i v koupelně navržen černý strop – ale v lesklém provedení, kde se vytváří zrcadlový efekt. Ten nízkou místnost paradoxně opticky zvyšuje. Černá barva zároveň vytváří intimní atmosféru, která se při použití vířivky či sauny předpokládá.
Naopak v relaxační místnosti je strop tvořen bílou plochou napínaného stropu – zde ale v matném provedení, který zjemňuje odrazy a působí přívětivěji, než by byl v lesklé podobě. Do
pnutého stropu jsou pak zespodu připevněna přisazená svítidla s halogenovými žárovkami, jejichž příjemné teplé světlo dává vyniknout především teplým barvám v interiéru.

Výrazným interiérovým prvkem je zde použití stěrek s výrazem pohledového betonu na mnohých stěnách, zejména ve vlhkých provozech. Zcela byly eliminovány klasické obklady. Výhoda stěrky je zřejmá – absence spár, vytvoření zcela hladké plochy. Z hlediska výrazu je její vzhled pak mnohdy příjemnější, měkčí než při použití klasického keramického obkladu – zvláště u větších místností – zde vířivky.

Aby i přesto nebyl celkový výraz příliš chladný a neosobní, jsou zrealizovány kontrastní plochy z barevně smaltovaného červenooranžového skla. Sklo je lepeno na vyrovnaný podklad. Jsou takto ztvárněny plochy stěn ve sprchách, kde by i zavoskované plochy betonové stěrky dlouhodobě více trpěly.
Dno sprchových koutů je tvořeno zapuštěnými nerezovými vaničkami – ty jsou ovšem vyplněny vápencovými valounky. Kromě příjemného pocitu pro chodidla nohou nedochází k odstřiku padající vody z hlavové sprchy na boční skleněné plochy.
Pro mnohé je i odvážná instalace zařizovacích předmětů s povrchem z černé glazury.

Přestože se jedná zatím pouze o malou zrealizovanou část celkové rekonstrukce, bylo nutno již při přípravě této části k realizaci řešit vše komplexně – v návaznosti na další podlaží. Bylo by nevhodné, aby přízemí bylo materiálově nebo vybavením nábytku odlišné. Proto byly navrženy principy, které budou opakovány nebo rozvíjeny v dalších etapách. K základním principům patří kombinace materiálů – betonová stěrka na stěnách v koupelnách a WC s výrazným barevným kontrastem s použitím smaltovaného barevného skla. Betonová stěrka může být např. ve světlejším valéru použita i u kuchyňských linek, případně formou akcentování jedné stěny v obývacím pokoji.

Celým domem se pak prolíná světle okrově žlutý odstín přírodního bambusu – na podlaze, ale i na stěnách, případně na vestavěném nábytku. Proti tomuto teplému dojmu jsou kontrastně chladně koncipovány bezobložkové dveře, což umocňuje instalace kování – klik v tmavém šedočerném odstínu. Základním principem typového nábytku je pak užití ikon moderního nábytku dvacátého století – prvním představitelem této myšlenky je instalace známé subtilní židle „mravenec“ od Arne Jacobsena.

 


Podívejte se také na:

Dr. Byt – Rekonstrukce chodby, dětského pokoje a ložnice
Dr. Byt – Průběh rekonstrukce panelového bytu
Dr. Byt – Rekonstrukce bytu 3+kk
Dr. Byt – Renovace jádra v panelovém domě
Dr. Byt – Úprava garsoniéry na kancelář
Dr. Byt – Rekonstrukce dvoupokojového bytu – I. díl
Dr. Byt – Rekonstrukce dvoupokojového bytu – II. díl
 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz