Na co si dát pozor při rekonstrukci koupelny?

Přemýšlíte o tom, že vaše koupelna potřebuje od základu předělat? Potřebujete mít stoprocentní jistotu, že bude nejen krásná, ale i funkční? Vsaďte na kvalitu a profesionalitu.

Velmi často se stává, že je koupelna nedostatečně zaizolována, obklady se odlupují nebo praskají, spáry plesnivějí.

Základem funkční, a tím pádem pak i krásné koupelny, je zvládnutí tří operací: hydroizolace – lepení obkladů a dlažeb – spárování. Nyní lze izolaci, obložení a zaspárování sprchového koutu zvládnout již během 1 dne. Aby voda nezatékala, kam nemá, aby se neničily podklady, obklady a dlažby, zabráníme použitím kvalitních materiálů – dvousložkovým, izolačním lepidlem pro nanášení válečkem, izolačním pásem a dalšími doplňky – vnitřními kouty, vnějším nárožím nebo manžetami. Po takové hydroizolaci, je třeba myslet především na to, že na drahý obklad bychom neměli používat to nejobyčejnější a nejlevnější lepidlo. Nejlepší je flexibilní lepidlo třídy C2 TE S1, vhodné pro extrémní podmínky, s vysokým modulem pružnosti, lehce zpracovatelné. Lepidlo je vyrobeno za použití surovin nezatěžující životní prostředí. Jeho prašnost je snížena až o 90% oproti běžným lepidlům. Je přímo určeno pro aplikaci na balkonech, terasách a v bazénech. Díky lehčeným plnivům je možné pokrýt vetší plochu. Díky speciální konzistenci je možné nalepit i velkoformátový obklad, aniž by sjížděl. Lepidlo je možné míchat pro pokládku malých formátů i velkoformátové dlažby do „tekutého lože.“ Jedinečnost tohoto lepidla potvrzují jeho vlastnosti skloubené s ochranou zdraví řemeslníků a prakticky nulovým dopadem na životni prostředí.

Koupelnu si ale můžete zkusit obložit sami. Jaké nářadí budete potřebovat?
Gumové kladívko, ozubenou stěrku, zednickou lžíci, řezačku na dlaždice, spárovací gumu, umělohmotné vědro, míchadlo na vrtačku, olovnici a vodováhu.

Začíná se ve většině případů v úrovni očí. Nejprve naneste zednickou lžící lepidlo na malou plochu asi o velikosti 3-5 dlaždic a dobře ho rozetřete ozubenou stěrkou. Nyní lehce přiložte dlaždici celou plochou a přitlačte ji do lepidla. Šířku spár pojistěte spárovacími křížky. Pohledem i vodováhou stále kontrolujte míry a případné nerovnosti opravujte, dokud je lepidlo měkké. Můžete si pomoci mírným „kolébáním“ obkladačkami prsty nebo poklepem gumovým kladívkem.
V rozích stěn se obkladačky pokládají zdola nahoru a pak vrstva po vrstvě vodorovně směrem nahoru. Obložené plochy důkladně vyčistěte vlhkou houbou a odstraňte zbytky lepidla, dokud je čerstvé. Po jeho zaschnutí se odstraňuje velmi špatně! Po použití flexibilního lepidla můžete obložené plochy začít spárovat po 24 hodinách.

Musíme zvolit takovou spárovací hmotu, která je přímo určena pro koupelny a jiné vodou a párou namáhané prostory. Vysoce jakostní univerzální spárovací hmota na všechny typy keramických dlaždic, přírodních kamenů citlivých a necitlivých na zbarvení stejně tak skleněných mozaik v interiéru a exteriéru. K dispozici v různých odstínech. Vyhovuje hlavně požadavkům na odolnost proti mikroorganismům.

Spárovací gumou nebo pěnovým hladítkem na obkladačky – hmotu stírejte do spár vždy úhlopříčně k jejich průběhu. Stíráním křížem krážem se hmota dobře zapracuje do dutých míst a spárovací gumou nebo větším pěnovým hladítkem můžete zároveň odstranit přebytečnou spárovací hmotu a nahrubo tak obklad vyčistit. Po zatažení a mírném vyschnutí spárovací hmoty obloženou plochu umyjte vlhkou houbou a vyleštěte ji suchou utěrkou.
 

 

Jak odvodnit sprchový kout?
Miniškola obkládání
Rekonstrukce koupelny
Jak vyměnit silikon kolem vany?
Plísně a funkční nátěry
Výběr vodovodní baterie

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz