Okenní těsnicí systém

Zdroj: TV Nova

Plastová a dřevěná okna jsou snad nejtypičtějším znakem moderního bydlení. Ať už stavíme dům nebo rekonstruujeme byt, okna a dveře jsou tím nejdůležitějším. Jsou to totiž jediná místa, která jsou nejvíce náchylná k únikům tepla a jsou zároveň značně vystavená povětrnostním vlivům. Správné osazení domu novými okny je proto zásadní. Poradíme, jaký typ okna volit i to, jak takové okno vůbec správně montovat. A hlavně vám představíme NEJmodernější systém pro těsnění oken.

Na správné instalaci závisí budoucí funkčnost okna. Na úvod si v rychlosti připomeňme, co při koupi okna nejčastěji řešíme a co nás naopak nechává klidnými:

- Řešíme: u plastových oken počty komor; dvojsklo nebo trojsklo, prostupnost tepla tzv. parametr Uw, Ug a další.

- Zanedbáváme: samotné zabudování okna do stavby.
Neodborná či odbytá montáž okna do otvoru je dnes velmi častým jevem. Okno je nějakým způsobem zapravené do otvoru, nejčastěji pouze montážní pěnou, a poté zednicky začištěné, takže my pak už vidíme pouze to hezké. Problémy však přicházejí později a postupně. V zimě to jsou obvykle chladné rohy v okolí okenního rámu v interiéru, často i promrzání rohů a nakonec výskyt plísní. Plísně jsou dnes vůbec ožehavým problémem u nových oken. Příčinou těchto negativních jevů může být právě nesprávně provedená montáž. V takovém případě říkáme, že okno „není zcela spojené s domem“.

Mezi okenním rámem a zdí se časem vytvářejí spáry, a to z důvodu přirozeného pohybu budovy či rozpínavosti okna vlivem teplotních rozdílů. Samotné montážní pěny, které se k instalaci okna nejčastěji používají, nedokážou mechanickým a povětrnostním vlivům odolat. Díky tomu pak vznikají trhliny kolem celého obvodu okna, které způsobují protahování vzduchu nebo v horším případě i zatečení vody v případě silných dešťů. Proto se dnes od pouhého „vypěňování“ upouští a začínají se používat mnohem dokonalejší a účinnější techniky instalace.

V současnosti jsou jednou z nejlepších technik impregnované komprimační pásky. Ukážeme si, jak jednoduše a přitom neuvěřitelně rychle se s tímto systémem nové okno instaluje. A v průběhu montáže vysvětlíme všechny výhody systému.

Impregnované komprimační pásky jsou plnohodnotným těsnicím systémem, kterým spojíme okno s domem, a z okna tak vytvoříme homogenní součást stavby. Práce s ním je velmi jednoduchá, čistá a především rychlá.

1. Po celém obvodu okenního rámu se přilepí páska, která má samolepicí vrstvu. Páska je v předstlačeném stavu. Je to kvůli tomu, aby po jejím přilepení na okenní rám mohlo být okno snadno vsazené do otvoru. Páska je trvale roztažná a vysoce elastická, čímž dokáže neustále vyrovnávat pohyb spáry. Charakter materiálu s kvalitní hloubkovou impregnací kombinovanou se speciální povrchovou impregnací zajišťuje tepelnou izolaci, těsnost, rezistenci vůči přívalovému dešti, vodním párám a UV záření.

2. Okno se vsadí do otvoru a obvyklým způsobem vyklínkuje a dále mechanicky ukotví.

3. Pásce bude trvat zhruba půl hodiny, než dojde k vyplnění celého prostoru mezi okenním rámem a zdí. To je v podstatě stejný čas potřebný k vytvrzení PU pěny.

4. Spodní část okenního rámu, která je navázána na parapet, se ještě dotěsňuje paropropustnou fólií, čímž zabraňujeme průsaku stojaté vody v případě špatně vyspádovaného parapetu. Tím eliminujeme jakékoli nedokonalosti vzniklé při zednických činnostech před instalací okna. Instalace je tím zcela dokončena a okno je nyní skutečně spojené s domem.

Okno namontované s touto komprimační páskou nemusí být už zednicky začištěné. Detail mezi oknem a zdí je natolik esteticky dokonalý, že nevyžaduje žádné úpravy. Páska může být bez obav vystavená povětrnostním vlivům bez rizik jakýchkoliv technických kolizí.

 

 

Otázky a odpovědi, které by vás mohly zajímat:

1. Může si s tímto systémem nainstalovat okno také kutil?
Ano, může. Těsnicí systém je úžasně jednoduchým řešením.

2. Je komprimační impregnovaná páska vhodná také pro rekonstrukce – tedy když se mění stará okna za nová?
Ano je. Po vyjmutí starých oken je však nutné otvor začistit a srovnat. To se obvykle u novostaveb řešit nemusí.

3. Jaké jsou výhody komprimační impregnované pásky?
Komprimační impregnovaná páska je voděodolná a UV stabilní. Odolá i přímému slunci. Není třeba ji ukrývat pod omítky. Samotná instalace je velmi čistá. Materiál, z kterého je páska vyrobená, je stále elastický a má vynikající tepelněizolační vlastnosti. Komprimovaná páska splňuje Českou technickou normu, která předepisuje, jak okno do otvoru instalovat.

4. Zamezuje komprimační impregnovaná páska tvorbám plísní?
Vysvětleme si nejprve, proč vůbec vznikají plísně. Plísně u oken jsou způsobené buď vysokou vlhkostí v místnosti – např. z důvodu sušení prádla v nedostatečně vytápěných místnostech – nebo zatékáním dešťové vody mezi okenním rámem a zdí. V prvním případě dochází ke kondenzaci vodních par na nejchladnějších místech, tedy právě u oken. Komprimační impregnovaná páska v tomto případě tomuto jevu nedokáže zabránit, ale dokáže jej eliminovat tím, že zamezuje promrzání a prochladnutí rohů. V druhém případě tomu dokáže zabránit zcela určitě. Impregnovaná páska je dlouhodobě voděodolná a stálá svou strukturou, kterou nezničí ani voda a ani slunce.

5. Je impregnovaná páska vhodná také pro dřevostavby, nízkoenergetické a pasivní domy?
Samozřejmě. Komprimační impregnovaná páska je v těchto případech dokonce naprostou nutností. V nízkoenergetických stavbách si nemůžete dovolit jediný krok, který by později způsobil jakýkoliv defekt, a je též třeba dosáhnout dokonalé těsnosti budovy. Tento těsnicí systém splňuje do nejmenšího detailu všechny předepsané normy pro pasivní a nízkoenergetické stavby a je pro ně také certifikovaný.

6. Pro jaké typy oken je impregnovaná páska vhodná?
Pro všechny typy bez ohledu na materiál. To znamená plast, dřevo a hliník.

7. Jak rychle páska nabývá?

Za teplého počasí, bavíme se přibližně o 20 stupních, je to zhruba půlhodiny. Pokud je chladněji, tak okolo hodiny. Montážník má tedy dostatek času na vsazení okna do otvoru a ukotvení.

8. Co když je mezi okenním rámem a zdí příliš velká spára? Je schopna páska takový otvor také „vyplnit“?
Samozřejmě že ano. Páska totiž nemá jeden univerzální rozměr, ale několik. Podle velikosti spáry se tedy musí zvolit vhodný rozměr. Obecně páska umí funkčně utěsnit spáru o šíři až 4 cm.

9. Jak je to s životností tohoto těsnicího systému?
Těsnicí systém nemá žádný „poločas rozpadu“. Tím, že je odolný proti vodě, vodním parám a UV záření, vydrží celé věky.

10. Pokud se dnes rozhodnu pro nová okna, dostanu je už s tímto systémem?
Mnoho výrobců oken naše impregnované komprimační pásky již běžně nabízí. Je však také mnoho těch, kteří zatím ne. V takovém případě si objednatel musí o impregnovanou komprimační pásku výslovně říct.
 

 

Mohlo by vás zajímat:
Jak zateplit okna
Zateplení oken
Nátěry oken
Dekorační pasty na sklo
Venkovní stínicí technika
 

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova