Plastová břidlice – dobrá izolace nejen pro památky

Plastová břidlice slouží jako krytina a izolace zdí a štítů, je vhodnou alternativou také pro památkové objekty. Ukážeme vám základní kroky pokládky, upevnění šrouby a tvarování doplňkových prvků teplem i řezáním.

Plast jako levnější alternativa
Břidlice patří k prestižním dlouhověkým střešním krytinám s vysokou estetickou hodnotou. Byla nedílnou součástí staveb již v minulosti. Její snad jedinou nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Majitele památkových objektů i příznivci břidlicové krytiny mohou nyní využít její přesnou imitaci zhotovenou z vysoce regenerovaného plastu. Má typickou břidlicovou černohnědou barvu a vzhledově je téměř k nerozeznání od pravé přírodní břidlice. Kromě střech se používá zejména na krytí štítů a zdí a takzvané suché zateplení.
 

Přednosti krytiny z této břidlice:
· dá se dobře tvarovat i na různě prohnutých střechách
· odolává zátěžovým povětrnostním podmínkám, neporuší ji krupobití ani mráz, odolává prudkým změnám teplot, má protivichrovou úpravu, 100% nepropustnost vody
· nevyplavují se z ní látky do okolí, je odolná slabým kyselinám i louhům
· neusazují se na ní mechy a lišejníky
· tlumí hluk (déšť na ní neduní jako na plechové střeše)
· snadno se montuje, nepotřebujeme speciální nářadí
· má nízkou hmotnost (0,8 kg – cca 7 kg/m2), ale snáší vysoké zatížení, nepraská
· nevyžaduje údržbu
· zbytky z pokládky ekologicky likviduje prodejce

 

Kolik materiálu spotřebujeme
Základ tvoří jeden čtverec, tzv. šablona s rozměrem 40 x 40 cm. Velikostí odpovídá klasické eternitové tašce. Na 1 m2 potřebujeme 8,7 ks. Šablony je možno použít pro střechy se sklonem již od 12 stupňů, běžně od 15 stupňů. Z vrchní strany je šablona hladká, s vzhledem štípané břidlice, z rubu je žebrovaná. Střešní plášť tedy lépe přilne a má malou dilataci materiálu.
Jak břidlici pokládat
Pokládka není shodná s vláknocementovými nebo jinými střešními šablonami. Připevňuje se dvěma šrouby – jeden je viditelný, druhý skrytý. Plastovou břidlici pokládáme na bednění tvořené prkny nebo OSB deskami o síle dle rozteče krokví a doporučeného střešního systému. V případě bednění z prken lze nechat mezi prkny mezeru dle rozměru šablony až 4 cm. Zajistí se tak úspora prken, folie, spojovacího materiálu, práce a zároveň odvětrání spodní strany střešní krytiny. Šablonu připevňujeme k bednění vrutem třídy A2 - nerezový poměděný vrut 4,5 × 45 s pohonem AV 20 s plechovou a neoprenovou podložkou v místě oválného otvoru pro vichrovou sponu. Poměděný vrut nedotahujeme, šablona musí být volně pohyblivá.

 

Druhý, pomocný, vrut je pozinkovaný také s pohonem AV 20 a umísťujeme jej asymetricky od středu šablony ve fasetě překrytí. Plastový materiál umožňuje tvarování šablon pomocí PB hořáku – takto se vytvářejí hřebenáče, úžlabí a další doplňkové prvky. Rubovou stranu šablony nahřejeme PB hořákem v úzkém pruhu a šablonu ohneme do požadovaného úhlu. Po několika minutách zůstane tvar zachován. Šablony se nejlépe řežou tabulovými nůžkami, spolehlivě lze použít také kotoučovou nebo přímočarou pilu. Při práci lze použít kompatibilní doplňky různých výrobců díky shodným rozměrům 40 x 40 cm.

redakce