Bylinky povzbuzující, zklidňující, afrodiziakální

Bylinky dokážou lidskému organismu pomoci i v jiných případech, než jen při běžném nachlazení. Dají se používat prakticky při každém neduhu.

Bylinky pro zlepšení nálady
Po dobrém bylinkovém čaji můžeme sáhnout i v období, které vládne nyní: jaro je v nedohlednu, slunce nedostatek, dny jsou stále krátké a rtuť teploměru neláká k žádným dlouhým procházkám. Správně zvolená kombinace bylinek pomůže překonat toto pochmurné období, dokáže naši mysl příjemně naladit, pomůže od depresí, stavů úzkosti a zvýší kvalitu spánku.

 

Třezalka tečkovaná
Jednou z bylinek hojně využívaných při stavech úzkosti, vnitřním napětí, depresích a nervozitě je třezalka. Její pozitivní účinky na lidský organismus byly vědecky prokázány a lehčí formu deprese může užívání třezalky snížit až o 50 %. Neměla by se ale užívat současně s léky proti depresím, neboť hrozí riziko příliš silného účinku.

 

Kozlík lékařský při přepracovanosti
Při stavech úzkosti a přepracovanosti je vhodnou bylinkou kozlík lékařský. Ten se používá i při nespavosti. Dalšími bylinkami, které dokáží zklidnit organismus, jsou mučenka, meduňka, chmel nebo např. levandule. Bylinky, které dokážou organismus patřičně nabudit a povzbudit, jsou např. jinan, rakytník (obsahuje 10x více vitaminu C než pomeranč) nebo velmi oblíbená guarana. Působí podobně jako káva, ale organismus tolik nezatěžuje.

 

Odzkoušená afrodiziaka
Bylinky s afrodiziakálními účinky, např. leuzea, maca nebo kotvičník, je jistě dobré mít doma přichystané v šuplíku.


Hurá na hory
Při pobytu na horách a prochladnutí zcela jistě zahřeje zázvorový čaj, případně jakákoliv směs čajů proti nachlazení. Pokud došlo k drobným omrzlinám, je dobré vyzkoušet třeba diviznu.

 

Potřebujete se soustředit?
K dobré koncentraci pomůže bazalka pravá. Ta je též účinná při nervozitě a tiší bolest hlavy. Podobnou službu nám udělá také levandule a o „dobrou mysl“ se postará i dobromysl.
Proti nadměrnému pocení, zvláště je-li nerovového původu, je vhodnou bylinkou šalvěj lékařská. Silně antidepresivně působí jasmín, který navozuje dobrou náladu a je mírně afrodisiakální, stejně jako růže. Ta navíc působí proti nespavosti a bolestem hlavy.

 

Jak bylinky zpracovat?
Z výše zmíněných bylin je možné připravit čaj, ať už uklidňující nebo povzbuzující, záleží na druhu bylinek, dají se použít do koupele, aromalampy nebo jako parfém.

 

Přečtěte si také:
Léčivé bylinky
Libavka
Česnek

TV Nova