Gynostema – léčivá rostlina

Gynostema pětilistá patří mezi léčivky s narůstající popularitou. Má látky podobné ženšenu, nazývá se také rostlinou dlouhověkosti.

Elixír dlouhověkosti
Gynostema pochází z Číny a lidé z její původní provincie, kteří z ní pili čas, vynikají stoletou populací a minimálním výskytem rakoviny. Botanicky patří mezi tykvovité rostliny, má dlouhou lodyhu, která se pne po opoře nebo je převislá (pěstujeme u opory nebo dáváme do závěsných květináčů). Ve skleníku může růst celoročně, jinak na zimu v chladu zatahuje a přežívá jenom podzemní část. Dle doložených pramenů snese mráz kolem -15 až -20 °C. Roste bujně a rychle. Květ je nevýrazný, zelenkavý a také plod není nijak výrazný.


Množení řízky
Množí se řízky, nikoliv semeny. Na jaře kupujeme mladou rostlinu, kterou dále pěstujeme. Vyžaduje mírně přistíněné stanoviště, oporu (vysazujeme třeba k plotu), nebo závěs. Je to pěstitelsky nenáročná rostlina. Protože v průběhu vegetace sklízíme listy, je třeba ji přihnojovat, doporučují se organická hnojiva, např. granulovaný kravský či koňský hnůj, rohovina.


Vyzrajte na jarní únavu
Rostlina se používá na zvýšení vitality, aktivuje metabolizmus, upravuje krevní tlak, omezuje zánětlivé procesy, příznivě působí na játra a ledviny, reguluje hladinu krevního cukru, příznivě působí při regeneraci po žloutence typu B. Nebyly prokázány žádné vedlejší účinky.


Přečtěte si také:

Benedikt lékařský

redakce