Okurky - kvašáky

Aktualizováno 9.11. 2010 16:11
Zdroj: TV Nova

Tradičně se rozdělují okurky na nakladačky a salátovky. Jenže máme zde ještě sezonní úpravu okurek – okurky mléčně kvašené, kvašáky. Dříve nesměly scházet na žádném pořádném trhu a bylo ctí hospodyněk mít jich doma pořádnou láhev nebo soudek.

Okurky patří k našim nejoblíbenějším zeleninám. Proto se zahrádkáři pídí po různých semenech a vyměňují si zkušenosti s úrodou. Tak se na úrodu také společně podívejme.

Kvašák má být přiměřeně nasáklý lákem, s patřičnou konzistencí, ne měkký, ale lehounce křupavý. Nakladačky mají tužší konzistenci.

Na kvašení se dají použít obecně všechny větší okurky, i mírně přerostlé. Salátovky budou kompromisem, volíme jen některé a nebudeme čekat dlouho, okurky pak ztrácí svěžest, při kvašení se vytvoří nežádoucí dutina a než se nadáte, vystříkne vám lák na šaty. Může se stát, že okurka bude hořká. Důležité je také, aby slupka nebyla příliš tvrdá.

Pak zde máme tip - odrůdu, která je na kvašáky přímo určená. Jmenuje se IWONNA F1 a je to středně raná hybridní okurka. Řadíme ji mezi nakladačky s řídkou hrubou bradavičnatostí. Výhodou těchto okurek je, že spolehlivě rostou nejen v tradičních okurkářských oblastech, ale prospívají i v méně příznivých klimatických a půdních podmínkách. Mají mohutnější kořenový systém, silnější růst a vyšší vitalitu. Máte-li rádi čísla z 10 m2 lze sklidit 54 až 70 kg plodů. Kvašáková IWONNA má kompaktní růst. Plody jsou geneticky nehořké, jsou zaoblené, tupé, ostny má bílé. Další skvělou vlastností je vysoká odolnost vůči plísni okurkové. Odrůda se dá samozřejmě také běžně nakládat do sladkokyselého nálevu. Takže klasická nakladačka a skvělé kvašáky.

Jste li z oblasti, kde jsou kvašáky Popelkou, přikládáme návod na přípravu:

Celoroční kvašáky:
Větší okurky (velké lze i rozkrojit na polovinu) naskládáme do nejběžnějších sklenic (0,7 l). Při vkládáni prokládáme koprem, plátky cibule a kolečky mrkve. Převaříme 1l vody a rozpustíme v ní 4 dkg soli. Slanou, co nejteplejší vodou okurky přelijeme. Mírně zatlačíme, počkáme, až se nálev usadí a do hodiny okurky dolijeme až po hrdlo a zavíčkujeme. Uložíme v chladné místnosti. Za měsíc jsou skvělé, ale když vydrží, můžeme je průběžně ujídat až do jara. Při nakládaní do velkých sklenic (3-4 l) zafixujeme okurky pod hrdlem dřevěnou špejlí, aby zůstaly ponořené v láku.

 

Přečtěte si také:
Zavařování okurek
Jedlá krása z okurek
Prodloužení vegetace okurek
Rychlené okurky

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova