Pěstujeme levanduli

Publikováno 21. 10. 2013
Zdroj: TV Nova

Levandule je velmi krásná, voňavá a užitečná rostlina. Požužívat ji lze i v kuchyni! Tak proč si ji doma nevypěstovat? Poradíme.

K pěstování levandule je zapotřebí slunce, to samé platí i o pěstování na zahrádce či na balkonu, a pak propustná půda neutrální až zásaditá. Na vodu je nenáročná, nesnáší přemokření, podobně nenáročná je i na živiny. V našich podmínkách z tohoto pohledu levanduli pouze plejeme a stříháme.

Levanduli sklízíme na začátku kvetení, zpravidla když je klas nakvetený z 1/3. V případě, že levanduli sušíme jako materiál pro aranžování, sklízíme ji na začátku květu, tak abychom zamezili vypadávání kvítků z kalíšků. Nám se osvědčil sestřih levandule po odkvětu do zdřevnatělé části stonku a radikální zkrácení provedené až na jaře na konci vegetačního klidu. V teplých oblastech není potřeba zazimovávat, ve vyšších nadmořských výškách levanduli zakryjeme chvojím nebo netkanou textilií. Ideální pro přezimování je chladná místnost s dostatkem světla s malou zálivkou. Katastrofální následky pro levanduli je vlhká zem. To že levandule nepřežije zimu často není způsobeno ani tak mrazem jako mokrou půdou.

Levandule působí antisepticky a jako mírné sedativum. Levandulový čaj se používá ke zmírnění bolesti hlavy, k uklidnění nervů. Levandulová silice se užívá při revmatických bolestech, bolestech hlavy nebo při bodnutí hmyzem. V domácnosti silici můžeme použít například k výrobě domácího osvěžovače vzduchu, který mimo příjemné vůně i odpuzuje hmyz, zejména moly. Stonky můžeme využít jako vonné otýpky pro podpal. Hydrolát (vedlejší produkt destilace, se může použít i jako voda do žehličky, levandulová voda pro citlivou a podrážděnou pleť). Květ levandule lze použít i jako koření – v sezoně např. do levandulových sušenek.

A samozřejmě si lze z levandule vyrobit klasické dekorace: věnce, kytice, voňavé pytlíčky, levandulové palice (i v podobě vánočních ozdob).

Dále si lze vyrobit levandulová sůl do koupele, levandulový rosol jako pikantní doplněk například k sýrům a na dochucení již zmíněných sušenek.

Více ve videu.

 

Podívejte se také na:
Bylinky v interiéru
Trvalky: Aktuální sortiment pro zahradu
Rozmarýn
Bylinky povzbuzující, zklidňující, afrodiziakální
Bazalka – čerstvá novinka
Rakytník


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz