Příprava pozemku před výsevem a výsev okurek

Zdroj: TV Nova

Chcete mít vlastní chutné a kvalitní okurky? Pak je tato reportáž určená pro vás!

Při přípravě záhonu pro setí nebo sázení je vždy nejdůležitějš zlikvidovat vytrvalé plevele. Jinak plevel velmi rychle poroste záhonek a bude vítězit nad vzcházejícími rostlinkami. To se nám vůbec nehodí, protože plevelné rostliny odebírají nové výsadbě vláhu, živiny, prostor a potřebné světlo.

Přípravu na setí tedy začneme postřikem totálním herbicidem 
přibližně 14 dní před plánovanou výsadbou. Během následujících dvou týdnů plevel kompletně uschne, včetně kořenů. V půdě nezůstanou žádné nežádoucí zbytky (rezidua) tohoto totálního herbicidu, které by nějak poškozovaly výsevy nebo novou výsadbu. Můžeme tedy bez obav po uhrabání a urovnání záhonu vysazovat či vysévat. Pokud bychom provedli pouze mechanické odstranění plevelů, třeba vytrháním, nebo okopáním, tak nikdy nezlikvidujeme všechny kořeny plevelů a záhony se nám velmi rychle znovu zaplevelí.

Pro postřik použijeme ruční nebo zádový postřikovač, záleží na velikosti ošetřované plochy. Jen tak nebudeme zbytečně plýtvat přípravkem a máme záruku, že ulpí na celé zaplevelené ploše. Herbicidní přípravek si zvolíme buď ve formě koncentrátu, který si naředíme podle návodu (dávka 30-50 ml/ 2 l vody) anebo ve formě již připraveného hotového roztoku, který bez dalších kroků můžeme okamžitě aplikovat. Pomocí postřikovače rovnoměrně a důkladně svlažíme celý povrch záhonu. A vyčkáme 14 dnů. Poté zbytky zaschlého plevele odstraníme.
 

Nyní tedy máme záhonek připravený a můžeme vysévat rozmanitá jarní semínka, třeba salát, mrkev, petržel. My si dnes ukážeme výsev oblíbených okurek nakladaček. Doporučujeme odrůdu, která má hladké plody, je geneticky nehořká, velmi dobře snáší i sušší podmínky a je odolná vůči některým virovým chorobám. Zejména oceníme, že je tolerantní k plísni okurkové (která často záhy zničí porosty okurek a připraví nás o část úrody). Odrůda má další důležitou vlastnost, je partenokarpická tzn., že pro vývoj plodů nepotřebujeme opylení. Tato vlastnost je nezbytná zejména při pěstování v krytech – pod fólií, ve větších fóliovnících a ve sklenících. Tedy všude tam, kam neproniknou včelky a hmyz, kteří rostliny opylí. Výše zmiňovaná odrůda má ještě další moderní a žádanou vlastnost – patří mezi multifruitní typ, tzn., že za každým nodem vyrůstá několik plodů.

Pro fóliovníky je vhodná doba výsevu v průběhu dubna, na záhonech sejeme obvykle začátkem května (podle průběhu počasí), aby nám okurky vzešly po zmrzlých. Semínka v půdě většinou vzchází do týdne.
 

Volíme řádky ve vzdálenosti 80-120 cm a dáváme zhruba 15 semínek na 1 m délky řádku. Tuto odrůdu lze pěstovat i vertikálně, kdy se okurky vedou vzhůru po síti nebo konstrukci. Zde je rozteč řádků větší - 150 cm a vystačíme s 5 rostlinkami na 1 m řádku. Výsev již stačí jen zalít.

 

Sortiment skleníkových okurek
Okurky - kvašáky
 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz