Rozmarýn

Zdroj: TV Nova

V této reportáži vám vysvětlíme vhodný způsob pěstování rozmarýnu. Upozorníme na možná úskalí. A také si něco řekneme o jeho použití v kosmetice a gastronomii.

Subtropický rozmarýn patřil společně s myrtou mezi oblíbené rostliny našich babiček. Setkáme se s ním i v nejedné písničce. Provázel lidstvo odedávna. Patřil ke kultovním rostlinám opředeným legendami. Doba panelových bytů mu neskýtala dobré pěstební podmínky, ale nyní slavíme jeho návrat.

Rozmarýn (Rosmarinum officinalis) je stálezelený polokeř s tuhými čárkovanými zelenošedými listy. Již nyní nás potěší modrofialovým květem. Můžeme ale sehnat rostliny i s jinými tóny květu – dalšími odstíny modré, růžové nebo bělavé.

Kromě vzpřímených rozmarýnu si stále větší popularitu získávají rozmarýny převislé označované prostratus. Tuto podobu oceníme zejména v závěsných nádobách. Nádherně také mohou splývat ze zídek. Botanické názvosloví je nejednotné.

Nejsnáze rozmarýny rozlišujeme podle jmen odrůd (případně sběratelé i dle krajových odrůd). Jednotlivé odrůdy také vykazují rozdílné vlastnosti včetně důležité mrazuvzdornosti.

Rozmarýn pěstujeme jako přenosnou hrnkovou rostlinu. Snadno vymrzá, proto jej necháváme přezimovat uvnitř. Zde mu nejlépe vyhovují chladné prostory v rozmezí 5 až 10 °C. Kdybyste si nyní koupili mladou rostlinku, ještě ji nedávejte ven, vydržte, až pomine nebezpečí jarních mrazíků. Pak výborně zkrášlí terasy a balkony nebo jej můžeme zapustit do bylinkového záhonu. Letnění venku je, až do počátku podzimu pro dobrou kondici rostlin, nezbytné.

Rozmarýn výborně snáší slunce, dokonce snese i částečný přísušek. Důsledně vyžaduje lehčí a dobře propustné půdy, přidáváme do substrátu písek nebo perlit (osvědčil se i profesionální substrát pro skalničky). Nezbytná je dobrá drenáž z keramzitu, výbornou novou možností je lávová drť.

Asi největším oříškem při pěstování rozmarýnu je zálivka. Zaléváme pravidelně, ale střídmě. Nadměrná zálivka a nadměrné hnojení působí špatně na celkový zdravotní stav a navíc snižuje žádoucí obsah aromatických látek. Hnojíme na počátku vegetace organickými hnojivy nebo ekologickými tekutými hnojivy pro bylinky.

Nyní v březnu jej můžeme i vysévat, výsevy pěstujeme při teplotě kolem 20 stupňů. Následně se mladé rostlinky přesazují a teplota se snižuje cca na 16 stupňů. Ven se mladé rostlinky vysazují po otužení, počátkem června. Rozmarýny se častěji množí řízkováním. Tyto postupy jsou ale pro zkušenější pěstitele. Nejsnadnější je koupit silnější zapěstovanou rostlinu v kontejneru.

Ve farmacii se používá čaj a silice, hlavně jako sedativum a dezinfekční a protizánětlivý prostředek, do mastí na prokrvení a částečně při trávících poruchách. Setkáme se s ním v čajích proti nespavosti a je součástí bylinkových směsí u virových nákaz nebo jarních očistných kůr. Používá se k celkovému fyziologickému povzbuzení organismu, podporuje krevní oběh. Připravují se i lihové extrakty nebo rozmarýnové víno. Dokonce se používal při neplodnosti. Používá se při ochablosti, vyčerpanosti a v rekonvalescenci, zejména po infekčních chorobách. Nechce se vám rozmarýn pít? Udělejte si po několik týdnů jarní víkendové koupele s rozmarýnem.

Také v gastronomii provází nejrůznější masa, která nejen báječně ochutí, ale také napomůže jejich lepšímu trávení a brání nadýmání (proto se malinko přidává i k luštěninám). Dává se k pečeni, drůbeži a neodmyslitelně patří ke skopovému. Dělají se z něj také vějičky na potírání mas při rožnění a grilování. Přidává se do jemných octů i bylinkových olejů, velmi často najdeme snítku v olivovém oleji. V této podobě je vhodnější do salátu, kde jinak musíme použít buď lístky velmi mladé, nebo drcené sušené. Pozor, je silně aromatický, užíváme jej s mírou, jinak získáme až hořkou pachuť.

V kosmetice je součástí mnoha přípravků a vonných kompozic. Najdeme jej v mýdlech, vodě po holení, pleťových vodách a paletě vlasové kosmetiky. Přidává se do osvěžujících a dezinfekčních koupelí. Nedoporučuje se ale na pleťové masky, protože výrazně prokrvuje pokožku a při přímém styku může vyvolat podráždění. Podobně jako levandule se vkládá do prádla proti molům.
 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova