Sloupovité ovocné stromy

Hitem poslední doby jsou sloupovité ovocné stromy. Oč se jedná? Tyto stromy mají velmi úzký štíhlý růst, který není získán speciálním řezem, je již v genech. Také jsou nízké, čili si je může pořídit i méně zkušený pěstitel. A existují i varianty na balkóny a terasy. Zjistěte více v reportáži.

Průkopníkem byly sloupovité jabloně, ale máme v tomto tvaru dostupné také hrušně a dokonce třešně.

Dospělý strom má kmen, ale nemá tradiční rozvětvení do koruny. Drobné větévky, které nesou plody, vyrůstají přímo z tohoto kmene. Postranní větve se vyvinou pouze, když se vrchol ustřihne. Přes minimální rozměry dávají mimořádně bohatou úrodu. Mohou se sázet velmi blízko u sebe (do vzdálenosti od 0,5 m x 0,5 m).

Podle vlastní chutě si vybereme plody – jablka máme v nejširší škále: zelená, červená nebo žlutavá, velmi žádaná je také drobná „svačinková“ odrůda Pomfital s načervenalou dužninou, vynikající i do moštů. Dostupné jsou odrůdy zahraniční, ale již také české. Chuti a vzhledu plodů šlechtitelé věnovali velkou pozornost.

Sloupovité ovocné stromy se pěstují jak ve volné půdě, tak v nádobách. Nemusí se již složitě objednávat pomocí zásilkových služeb, ale najdeme je ve vybraných ovocných školkách a především v síti kvalitních domácích zahradnických center.

Ovocné stromy v nádobách pro pěstování na balkoně, terase nebo volně postavené v zahradě získávají velmi rychle na popularitě a dostaneme je v plné škále ovocných druhů – jabloně, hrušně, třešně, slivoně, meruňky a broskve. Nejedná se o stromek na pár let, když se o něj budeme dobře starat – tedy pravidelně zalévat a hnojit – vydrží nám řadu let. Oba problémy snadno vyřeší kapková závlaha.

Tyto sloupovité tvary se vysazují stejně jako jiné ovocné stromky – ve stejné výšce, jak rostly v pěstební školce nebo v kontejneru. Nezahrnujeme je tedy při výsadbě hlouběji! Místo štěpování (zesílená „bulka“) je vždy nad úrovní povrchu půdy. Nejčastěji se vysazují v delší řadě, mohou, ale nemusí mít podpůrnou drátěnku.

Výsadbovou jámu připravíme dostatečně hlubokou, na dno dáme kompost, granulovaný nebo dobře uleželý hnůj a zásobní hnojení. Pak převrstvíme půdou a teprve dáme mladý stromek. Nikdy nesmí přijít ke křenům hnojiva. Zahrneme kvalitním zahradnickým substrátem. U dřevin prostokořenných před výsadbou ještě zastřihneme kořeny a držíme je stále ve vlhku. A co nejrychleji vysadíme.

Stromky nakupujeme až nyní koncem října a počátkem listopadu, aby nebyly předčasně vybrané a s nevyzrálým dřevem. Platí to především pro stromky prostokořenné nebo s balem, stromky pěstované v kontejnerech dostaneme průběžně. Pro expedici konkrétních druhů ovocných stromů dokonce existuje nařízení ÚKZUZu. Vždy si prověříme, aby měly visačku s původem, odrůdou a tzv. podnoží (čili částí odpovědnou za kořenovou část). Moderní odrůdy velmi dobře odolávají častým chorobám.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Péče o ovocné dřeviny na sklonku zimy

Ochrana rostlin před zimou
Výsadba ovocných dřevin
Maliník
Výsadba okrasných dřevin a živých plotů

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova