Sortiment skleníkových okurek

Publikováno 18. 3. 2014
Zdroj: TV Nova

Nebaví vás konzumace okurek bez chuti? Vypěstujte si vlastní! Náš odborník vám poradí tak, že to hravě zvládnete. Mrkněte se.

Oblíbené salátové okurky, které se pěstují ve sklenících, známe také pod názvem hadovky. Vysazují se koncem dubna a kdo nechce spoléhat na nabídku zahradníků, dělá si výsevy sám. Dávno minula doba jednotného sortimentu, k dispozici máme odrůdy různé délky.

Skleníkové okurky nepotřebují opylovače, jsou tzv. partenokarpické. Žádaný je také „střapečkový“ typ kvetení, kdy rostlina nasazuje za každým listem 3 - 5 samičích květů, a ty se postupně vyvíjí v 2 - 5 plodů. Okurky tohoto typu se nazývají multifruit.

Dalším kladem moderních odrůd jsou nehořké plody. Tvorba hořčin je geneticky zablokovaná a okurky nehořknou ani za stresových podmínek. Máme tady další tip, jak si nepokazit salát.

Nejdřív vysejeme semena do větší výsevné misky naplněné agroperlitem, případně do výsevného substrátu. Vyséváme v březnu pro první rané rychlení, v dubnu pro letní rychlení a dokonce ještě v květnu pro podzimní rychlení. Za 7 – 10 dní rostliny mají vyvinuté a rozložené děložní lístky a přesazujeme je do sadbovačů, nebo květináčů. Nejpozději do 3 týdnů narostou již pravé listy a tehdy se mohou mladé sazenice okurek vysazovat do skleníku. Optimální teplota pro předpěstování je 15 – 20 °C.

 

AKTUÁLNÍ SORTIMNET NEHOŘKÝCH HADOVEK TYPU MULTIFRUIT:

BABY F1 je nejkratší hadovka, pěstujeme ji pro lahůdkové plody. Plody jsou středně až tmavozelené, tupě zakončené. Mají pevnou slupku a dají se kratší dobu i skladovat. Odrůda je vhodná pro celoroční pěstování v rychlírnách. Sklízí se buď křehké mladičké plody dlouhé 8 – 10 cm, nebo je můžeme nechat „přerůst“ a sklízet při velikosti 15 - 17 cm. Úroda je bohatá a plody velmi chutné.

MINISPRINT F1 patří mezi moderní typ tzv. minisalátovek. Plody jsou středně zelené, lesklé, dlouhé 15 - 17 cm. Je určena pro skleníky a vytápěné fóliové kryty.

PALADINKA F1 má 18 – 20 cm, průměr okolo 5 cm, barva plodu v tržní zralosti je středně až tmavě zelená. Hybrid je určen pro pěstování ve vytápěných rychlírnách a fóliových krytech.

FORMULE F1 plody nemají krček a dorůstají 16 – 24 cm. Netrpí deformováním plodů a je tolerantní k padlí.

EMILIE F1 je raná až poloraná a vyniká odolností k vysokým teplotám. Rostlina je středně vzrůstná, krátký až středně dlouhý plod je tmavě zelený, lesklý, bez žebernatosti, má 20 – 21 cm.

SUPERSTAR F1 patří do skupiny dlouhých salátovek Plody jsou 25 – 30 cm dlouhé, tmavě zelené, mírně žebernaté.

TRIBUTE F1 je dlouhá 28 – 35 cm tmavě zelená, vynikající chuti.

ORCA F1
je novinkou pro milovníky dlouhých hadovek. Tmavě zelené plody dorůstají 40 – 50 cm.

VISTA F1 je typická dlouhoplodá hadovka, středně zelené plody mají 35 – 40 cm. Hodí se zejména do skleníků.


Samozřejmě kdo si nechce pěstovat okurky ze semene, sežene si včas kvalitní sazenice u zahradníka. Nicméně bude se muset nejspíš uskrovnit v nárocích na sortiment.

Na závěr ještě doporučení odborníka:
okurky jsou velmi náročné na hnojení dusíkatými hnojivy. Současně ale nesnáší vyšší koncentraci průmyslových hnojiv a proto je doporučujeme přihnojit v průběhu vegetace. Okurky jsou velmi citlivé na přípravky na bázi chlóru, proto je nepoužívejte. Chlór uvolněný z draselné soli negativně působí na klíčení rostlin i na další růst.

 

Okurky - kvašáky
Nakládání zeleniny
Fenykl a řapíkatý celer
Mango a avokádo
Přehled listových salátů
Zelenina v nádobách
Mini zeleninová zahrádka

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz