Česnek – výsadba

Český česnek patří mezi ty nejlepší a není nad to, mít doma svůj vlastní! S celou výsadbou vám poradíme v této reportáži.

Česnek je starou kulturní rostlinou s doloženými léčivými účinky, obsahuje více fytoncidů (látek bránících mj. rozvoji infekcí) než cibule a řadu vitaminů. Patří k důležitým akcentům české kuchyně a v masném průmyslu, bez něj řada jídel nemá svou typickou chuť. Přesvědčili jsme se o tom v nedávné době, kdy v obchodech díky příznivé ceně a nedostatku domácí sadby vévodil především čínský česnek. Stroužky měl pohledné, mohutné, ovšem bez patřičného česnekového řízu, nestačilo ani použít víc stroužků.

Dnes je opět poptávka po česneku českém a mnozí si jej chtějí přímo vypěstovat. Poslední zima však právě mnohým pěstitelům přivodila zklamání. Velmi dlouho bylo teplo a zasazený česnek vzešel a normálně rostl, což není pro tuto dobu typické. Pak v lednu či únoru tento mladý česnek důkladně namrzl. Poškozené rostliny posléze ještě napadly houbové choroby.

 

Řekněme si tedy o úskalích, kterým by se měl pěstitel vyvarovat:

• Sázet co nejpozději, v listopadu až prosinci, aby byl krátký interval mezi výsadbou a příchodem mrazů, aby zakořenil, ale nezačal růst. Dalším důvodem je vysazovat do chladné půdy, aby nedošlo k vypuknutí fuzariové hniloby.

• Zajistit si zdravou a certifikovanou sadbu – je označena visačkou s udáním původu česneku, jménem odrůdy a dobou použitelnosti. Současně by měl mít prodejce i další písemný dokument – rozhodnutí o uznání sadby nebo potvrzení o kvalitě standardní sadby. Na internetu a v zahrádkářských časopisech najdete snadno informace o uznaných českých množitelích, je jich jen několik. (Jeden z předních českých šlechtitelů hovořil již dříve o česneku také v našem pořadu).

• Pro výsadbu používat česnek český případně francouzský, nepoužívat česnek čínský nebo španělský, nepoužívat česnek z prodejen určený ke konzumaci.

• Připravit správné sázecí lůžko, celková hloubka prokypření by měla být 12 cm a česnek stačí vysadit do hloubky 8 cm, aby měl pod sebou pufrovitou půdu. Nesázíme sázecím kolíkem, aby v jamce nezůstal dole prostor bez zeminy vyplněný jen vzduchem.

• Důležitým krokem je moření česneku. Cibuli česneku rozdělíme na jednotlivé stroužky a ty namoříme dle návodu u konkrétního přípravku. K výsadbě používáme jen stroužky největší z obvodu cibule. V současné době se redukoval počet použitelných přípravků pouze na dva, kdy přípravek na bázi síry používáme jako prevenci a moří se po dobu 6 až 12 hodin a krátce před výsadbou moříme ještě v přípravku proti houbovým chorobám, který ale bohužel také nekryje kompletní spektrum nákazy.

• Česneky podle složení rozlišujeme na tzv. paličáky a nepaličáky. Není pravdou, že na podzim se vysazují pouze paličáky. Také některé nepaličáky (nepaličák bílý) je ozimý a vysazuje se nyní v pozdním podzimu. Pro dobu výsadby není tedy rozhodující, zda se jedná o paličák, nebo nepaličák, ale zde se jedná o česnek ozimý (zimní), nebo jarní. Zimní odrůdy dávají vyšší výnos, ale problémem může být horší skladovatelnost.

• Česnek vyžaduje teplou a slunnou polohu, cibule jsou odolné proti mrazu. Nepěstuje se výhradně v nížinách, dobrou úrodu dá i v polohách středních. Důležité je, aby  půda byla propustná a lehčí, s jílovitou těžkou zeminou neuspějeme. Půdu pro česnek není nezbytné rýt na velkou hloubku. K česneku nedáváme hnůj, organickou hmotu doplníme pouze kompostem. Také podle předešlé zásoby živin v půdě dohnojíme vícesložkovým minerálním hnojivem, nebo přípravkem se základními živinami N-P-K. Nevhodnými předplodinami jsou brambory, rajčata, cibule a pór. Řádky na česnek budou široké 25–30 cm a vzdálenost stroužků v řádku je 8 cm.
 

 

Mohlo by vás zajímat:
Trvalky: Aktuální sortiment pro zahradu
Bylinky v interiéru
Mini zeleninová zahrádka
Výsadba ovocných dřevin
Výsadba okrasných dřevin a živých plotů
Maliník
Bylinky povzbuzující, zklidňující, afrodiziakální
Nakládání zeleniny
Podzimní vitamíny – jak na ně


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova