Feng šuej zahrada

Zdroj: TV Nova

V této reportáži si představíme principy Feng šuej (Feng shui), tradičního čínského učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase. Ukazuje nám, jak člověk může nejlépe žít v souladu s přírodními silami. Pokouší se nastolit harmonii v prostoru a umožnit nerušené plynutí energie Čchi. Takovým prostorem může být například byt, dům, pracoviště, zahrada nebo město.

Feng shui doslova znamená vítr a voda. Celé učení se opírá o tok energie Čchi, která je všudypřítomná, vyživuje prostor kolem nás, jejím zdrojem je neustálá dynamická přeměna energií Jin a Jang. Množství a kvalita energie Čchi mají přímý vliv na naše zdraví a vitalitu. Jednotlivé předměty, jejich umístění v prostoru a jejich současný stav vypovídají srozumitelnou řečí o kvalitě života lidí, o pravých příčinách jejich problémů či nemocí.

Všechno kolem nás je v neustálém pohybu, život lidí, ale i naší planety i celého kosmu se odehrává v různých časových cyklech, každý tento cyklus má svou specifickou energii. Významnou součástí je tradiční čínská astrologie a kosmologie, vycházející z dlouhodobého pozorného sledování přírody i nebeských událostí starověkými učenci.

Čchi energie je životní síla. Podle Feng šuej je třeba vytvořit takovou Čchi, aby plynula klidně, harmonicky a příznivě. Jin: vyjadřuje pasivní, ženský, studený, tmavý, měkký, vpravo, sudá čísla a Jang: vyjadřuje aktivní, mužský, horký, čirý, tvrdý, vlevo, lichá čísla.

Prvky a významy:

Dřevo:
růst, číslo 3 a 4, zelená barva, jaro, ráno, východ, jihovýchod
Voda: rozjímání i klid, číslo 1, tmavě modrá, černá a transparentní barva (např. okno) zima, sever, smysl života
Země: vztahy, výchova, soustředění, číslo 2,5 a 8, hnědá, tmavě žlutá, meruňková, střed světa, ale také severovýchod a jihozápad
Oheň: činnost, vášeň, osvícení, sebeúcta, úspěch, číslo 9, červená, rudá, jih
Kov: zábava, rozkoš, řád, tvořivost, uspořádání, číslo 6 a 7, bílá, stříbrná, měděná, kovová, západ a severozápad

 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz