Pokládání travní rohože

Travní rohož je velmi přizpůsobivá povrchu, ideální je pro různé extrémní plochy jako jsou např. svahy, skalky apod. Rychle a bezpečně s ní založíte trávník. Velmi dobře se skládá, roluje a tvaruje. Tak o ní zjistěte víc v této reportáži.

Travní rohož tvoří silnější béžová netkaná textilie z přírodních vláken (len, bavlna). Má vzhled podobný řídké plsti a hnědavou přírodní barvu. Hned při zpracování vláken se do rohože strojově zapracuje travní osivo. Sestává s několika rozličných trav s různou rychlostí klíčivosti. Rohož se chová jako textil, dá se velmi dobře skládat nebo rolovat a tvarovat. Právě tuto vlastnost využijeme při zakládání trávníku na skalkovité ploše kolem našeho jezírka. Používá se na rychlé a bezpečné založení trávníků, osvědčila se zejména na různých extrémních plochách, vynikající je také na svahy.

Půdu pro budoucí trávník před položením řádně zpracujeme, stejně, jako když pokládáme živý travní koberec. Na připravenou plochu pak rozvineme rohož a nastříháme podle potřeby silnými nůžkami. Nyní ji vytvarujeme do potřebné podoby a zafixujeme k podkladu. Na větší ploše dbáme, aby nám jednotlivé rohože řádně doléhaly k sobě, je lepší, když se lehce překrývají, než když vznikne mezera. Pak položenou rohož dorovnáme, uválíme (utužíme) a důkladně zalijeme. Záhy se začnou objevovat první stébla a porost postupně houstne podle nakličování jednotlivých trav, které je záměrně rozloženo do delšího časového intervalu. Začne po několika dnech a doklíčí do 3 týdnů, podle vláhy. Současně s nárůstem stébel také prorůstají rohoží dospodu kořínky, takže se záhy začne spojovat s podkladem. Během cca 6 týdnů již máme souvislý zelený trávníkový porost.

S travní rohoží se pracuje velmi snadno a je lehká a tvárná. Na rozdíl od hotových zelených travních koberců, zejména ve svahovitém terénu nemusíme manipulovat s těžkými pásy. Dobře se vymodeluje podle terénu a když ji podsypeme, tak vytvoříme i potřebné zvlnění na rovné ploše, kterou chceme oživit. Také nehrozí zaschnutí trávy, protože semena klíčí postupně podle aktuální vláhy. Dá se tedy použít také na místa, kde není závlaha.

Travní rohož se používá k zakládání nových trávníků a k rekonstrukci poškozených ploch. Jedinečná je na svahy, kde se při výsevu semeno splavuje dolů a položené koberce zase pod váhou kloužou. Používá se také jako ochrana proti erozi. Z travní rohože navíc semeno nevyzobou ptáci, neboť je zatkáno dovnitř vláken. Netkaná textilie současně zabraňuje nežádoucímu výparu z povrchové vrstvy země, šetří vláhu a tím se snáze vyvíjí rostlinný porost a zajišťuje ochranu před vysycháním.

Jedná se o zcela přírodní materiál, který se spojí s travním drnem a není pro přírodu žádnou zátěží. Zprvu chrání semeno a zpevňuje povrch, postupně jí prorůstá tráva a textilie se pozvolna rozpadává. V době, když je již plně zapojený trávník přebírá zpevňovací úkol plně nový travní drn. Pozvolna se textilie zcela rozpadne a splyne beze zbytku s okolím, je 100% rozložitelná.

Čím je plocha komplikovanější, tím více oceníme, že rohož umožňuje rovnoměrné rozložení semene po celém povrchu.
Při správném postupu, který není náročný, se nemusím obávat nezdaru, trávník naroste vždy. Údržba trávníku z travní rohože je stejná jako u klasického trávníku.
 

 

Trávníková hnojiva
Regenerační péče o trávník
Likvidace travní plsti
Hnojivo proti plevelům
Selektivní a totální herbicid

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz