Ptačí budky pro drobné pěvce

Ptačí budky skutečně poslouží ptákům, když budou mít správné parametry a budou vyvěšeny na klidném místě chráněném před kočkami, kunami a jinými dravci. A jak takovou budku vyrobit? Nejen o tom v reportáži.

Budky se často vyvěšují již na podzim a nyní na sklonku zimy je doslova nejvyšší čas, aby je ptáci ještě stihli zaregistrovat do svých osidlovacích plánů.

Různé druhy ptáků využívají různé budky, my si vyrobíme typ pro drobné pěvce, kteří nám na zahradě pomohou zatočit se škůdci (sýkorky modřinky, koňadry, brhlík, lejsek bělokrký a černohlavý, rehek zahradní, dokonce i vrabec polní).

Nejčastěji se budky zhotovují ze dřeva. Na výrobu potřebujeme:
• silné prkno o tloušťce 2,5 cm, šířce 15 cm a délce 121 cm Dřevo bude ohoblované jenom na venkovní straně. Spojovat budeme výhradně vruty (žádné hřebíčky).

Správné složení budky:
• Dno má 12 x 12 cm a je vsazené, nikoliv přitlučené zespodu .
• Zadní stěna je nejvyšší, přední nižší, stříška je zešikmená, s malým přesahem.
• Stříška nebo některá ze stěn je vyklápěcí, aby se budka dala dobře čistit. Musí však být zabezpečená proti odejmutí, aby tam nevnikly kuny, kočky, veverky.
• Vchod = vletový otvor je nejčastěji na čelní straně, může být i zboku. Přizpůsobíme jej podle velikosti ptáka, u drobných pěvců má rozmezí 28 až 35 mm. Bývá kulatý nebo oválný. Vletový otvor po obvodu zesílíme (plechem, plastem), aby jej nemohli rozklovat větší ptáci.
• Bidýlko z vnější stany nedáváme (ptáci jej nepotřebují, zachytí se o okraj vletového otvoru, ale kočkám usnadní balancování).
• Zevnitř pod vletový otvor se umisťuje dřevěný špalíček, aby do budky nedosáhla tlapkou kočka, lasička apod.
• Hotovou budku můžeme zvenčí opatřit nenápadným netoxickým nátěrem.
• Budky nevystýláme.


Jak a kam budku upevníme?
Na stromy se osvědčil závěs pomocí drátu, budka může být mírně zešikma (lépe stéká dešťová voda). Na stavby se zavěšují nebo přitloukají.

Výška bude 2-3 m nad zemí, na rušných místech výše. Budka bude mírně přistíněná, mimo sluneční úpal. Vchod směřuje na jihovýchod, ne na sever (největší nepřízeň počasí), takto ji chráníme i před nejčastějším směrem větrů.

Jednotlivé budky instalujeme od sebe minimálně 15 – 20 m. Budek dáváme raději víc, protože ptáci nemusí osídlit každou budku. Budky pravidelně čistíme!

Kromě dřeva se na budky velmi osvědčily dřevocementové směsi, používají se také plasty (zde pozor na zavěšení, aby se nepřehřívala). Na budky nepatří kov!

Různí ptáci mají své oblíbené modely budek. Podrobnější informace najdete na stránkách české ornitologické společnosti. Budeme-li budku kupovat, obrátíme se na odborníky nebo si pečlivě prohlídneme parametry nabízených budek.
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz