Dr. Byt - Jak kombinovat tapety s výmalbou v interiéru

V této reportáži budeme kombinovat různé motivy tapet na stěnu s barevným provedením výmalby.

Nejprve bychom si měli uvědomit, jestli chceme dominantní tapetu v místnosti a nebo barevnou výmalbu. Ale také existuje varianta obojí.

Pokud budeme chtít zvolit jako dekorativní prvek tapetu, která je v sytých barvách, pak zbytek výmalby by měla být ve světlém odstínu, kterou obsahuje tapeta. Je to proto, že vynikne vzor na tapetě a jednodušeji se kombinuje barva nábytku v interiéru s dalšími dekoracemi či textilií.

Tapetu se vzorem nebo fototapetu volíme většinou jako prvek nahrazující obraz. Za sedačku v obývacím pokoji, TV stěnu, ale i v ložnici za postel. Zkrátka stěnu, kterou chceme nějak zvýraznit a nebo oddělit části obytné plochy.

S barevnou výmalbou je to podobné. Kombinujeme barvy tak, aby nám byli příjemné napohled a také se hodily ke stávajícímu nebo vybranému nábytku v interiéru. Většinou volíme dvě barvy. Třetí barva je v podobě dekorací, které se dají obměňovat (závěsy, dekorativní polštářky, prostírání, květináče, svícny, koberce - předložky a jiné další prvky). Například k bílému nábytku velmi pěkně sladíme barvy pastelové. Jsou to barvy s velkým podílem bílé. Zkrátka čisté, jemné, sametové, např. medová, světle modrá, světle fialková. K nábytku, který je v dekoru dřeva, ladíme barvy zemité a přírodní odstíny. Jedná se o hnědou, zelenou, červenou, oranžovou a jiné další. Pozor, ale v jemných světlých odstínech. Tak, abychom interiéru dali příjemný a teplý nádech. Pokud zvolíme tmavý odstín, prostor se nejenom zmenší, ale i ztmavne. Místnost bude ponurá.

A pak tu na závěr máme různé druhy stylu tapet v kombinaci s výmalbou. Jedná se např. o retro styl, 50.-60.léta, pop art, renesanční období a jiné další. To už záleží na vás v čem chcete experimentovat. Zase záleží na tom, jaký nábytek a v jaké barvě jste vybrali nebo máte. Pokud se budete držet tří barev, myslím, že tím nemůžete nic zkazit.

 

Mohlo by vás zajímat:
Tapety a tapetování
Dekorativní nátěry
Barevné tapety a dekory na zdi
Dekorační nátěry
Tapety na podlahu

 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz