Generátor komínového tahu

Publikováno 25. 3. 2013
Zdroj: TV Nova

Jak se starat o komín? A co dělat, když komín netáhne? Se vším poradíme v této reportáži. Mrkněte se.

Dříve byl komín srdcem každého domu. V období, kdy bylo trendem vytápět pomocí přímotopů, si mnoho stavebníků řeklo, že žádný komín nepotřebuje. Energie zdražili a ti, co mají v domě komín, mohou přejít na levnější typ vytápění, například tuhými palivy. Ale zoufat nemusí ani ti, kteří komín doma nemají. Dnešní možnosti se začínají zdát takřka neomezené. Je možné si komín dobudovat dodatečně. Ideální je použití nerezových izolovaných komínů.

Zdá se, že ten, kdo komín má, nemusí již nic řešit, ale to není vždy bohužel pravda. Komín pro nové použití by měl být vyvložkovaný. Existují nerezové vložky, které lze použít. Novinkou jsou také oválné nerezové vložky, protože staré komíny mívaly obdelníkové průduchy.

Další problém může nastat, když komín sice máme, ale ten nemá dostatečný tah, protože je krátký. I takováto situace se dá dnes řešit, například pomocí generátoru komínového tahu. Opačným problémem může být nadměrný tah komínu. Zejména pokud jsme si pořídili úsporný automatický kotel například na pelety. Řešení nabízí regulátor komínového tahu, díky kterému můžete dosáhnout optimální spotřeby paliva.

Možností se v dnešní době tedy nabízí mnoho.

 

Generátor komínového tahu

Nebo také zesilovač tahu je zařízení, kterým docílíte zvýšení tahu vašeho komínu. Generátor můžete použít všude tam, kde je málo účinná výška komínu, a jeho tah tím pádem nesplňuje požadovanou hodnotu, kterou uvádí výrobce krbů nebo kamen. Generátor můžete použít i v případech, kdy dochází k výronu kouře při otevření krbových dvířek. Generátor tahu v podstatě funguje jako vysavač kouře z komínu, který lze plynule regulovat a zapínat pomocí elektronického regulátoru otáček.

 

Regulátor komínového tahu

Je vhodný především na peletové kamna a kotle, zamezuje příliš vysokému tahu komína. Výhody regulátoru jsou především v úspoře paliva.

 

Komínové nerezové vložky

Jsou vhodné na veškerá tuhá, kapalná a plynná paliva, novinka oválné krbové vložky jsou vhodné do starých komínu, kde průřez komínu je obdelníkového tvaru.

 

Nerezové izolované komínové systémy

Jsou vhodné všude tam, kde není možné postavit zděný komín. Výhody instalace nerezového komínu jsou rychlá a čistá montáž, rychlé nahřátí komínového tělesa a okamžitý provozní tah.

 

Izolované komíny odvádí spaliny ze spotřebičů, například z kotlů na topné oleje nebo pevná paliva. Mají široké a variabilní možnosti využití. Jedním z ideálních příkladů užití je výstavba nového, venkovního i vnitřního, komínu.

Instalované nerezové komíny splňují veškeré evropské stavební předpisy a normy protipožární ochrany. Tento typ třínožkového komínového systému lze použít v bytovém i průmyslovém stavebnictví.

Komínové díly se skládají z vnitřní nerezové vložky (tloušťka 0,8 mm), kterou izoluje speciální minerální vlna (50 mm). Opláštěná je nerezovým plechem (0,5 mm) s vysoce lesklým povrchem. Systém odvádí spaliny od spotřebičů na plynná, kapalná i tuhá paliva.

Komínové systémy se vyrábí v průměrech od 110 do 500 mm. Obsahují řadu komponent včetně kotvících prvků, které přináší neomezené možnosti při sestavování. Dílce jsou podélně svařeny plazmou a v horní části opatřeny hrdlem (výška 100 mm), čímž vznikají bezpečné a pevné spoje. Vnější spona spojů dodává maximální zpevnění a statické zajištění.

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz