Krbová kamna

Blíží se chladné období, a proto bychom se měli zamyslet, čím a jak budeme topit. V dnešní době, kdy se neustále zdražuje plyn i elektřina, se mnoho českých domácností vrací k topení dřevem. Větší oblibu si tak u lidí znovu získávají krbová kamna či krbové vložky. Jaká kamna trh nabízí, jak se mezi sebou liší a jak vybrat ta pravá právě pro vás – to je podstata naší reportáže.

Prodeje krbových a kachlových kamen poslední dobou stoupají a mohou za to především ceny energií, protože s kamny jsou náklady na vytápění poloviční.

Co je potřeba vědět před samotným výběrem?

Nejdříve je třeba zjistit, jaký tah má komín, dále je nutné znát průměr kouřovodu a jak velký prostor budeme vytápět. Pak už stačí vybrat kamna.

Jaká kamna trh nabízí?


K dostání jsou například plechová kamna, která mají výhodu v tom, že se rychleji nahřejí. Dále můžeme vidět kachlová kamna. Kachle jsou vyráběny tradiční metodou, tudíž je každý kus originál. Navíc udrží teplo i dlouho po tom, co přestanete topit. Dále rozlišujeme kamna s teplovodním výměníkem a bez.

A ta jsou rozdílná v čem? Mají některá něco navíc?


Každá slouží k jiným účelům. Pokud chcete vytápět jen jednu místnost, vystačíte si s klasickými krbovými kamny. Jestli ale plánujete vytápět pomocí kamen celý dům, pak si musíte pořídit krbová kamna s teplovodním výměníkem. To jsou taková kamna, která napojíte na nový nebo stávající teplovodní rozvod, a můžete začít topit.

Podle čeho bychom měli krbová kamna vybírat?


Lidé krbová kamna velmi často kupují podle vzhledu. Tedy podle toho, co jim do interiéru nejlépe pasuje. Důležitý je však výkon kamen. Vycházejte vždy z toho, že potřebujete 1 kW k vyhřátí 20 m³ starého domu a 1 kW k vyhřátí 40 m³ novostavby.

A co se stane, když výkon špatně odhadneme?


Pak se může stát, že budete mít kamna se slabým výkonem a budete se snažit jejich výkon navýšit. Tím se ale kamna přehřívají, a to může vést až k popraskání a znehodnocování samotných kamen. Když naopak koupíte příliš silná kamna, budete mít přetopeno. A proto se budete snažit výkon tlumit například tím, že budou topit jen jedním polenem. Tak si ale zakouříte přední sklo kamen, hlavně – krbová kamna nebudou fungovat tak, jak mají.

A co kdybychom chtěli krb?


Vystavět krb už v hotovém příbytku je trochu komplikované. Ideálním řešením je ale krbová vložka. Tu stačí obestavět a je to.

Pro mě by byla ideální ta kamna, která by topila sama. To není problém. Pak si kupte peletová kamna. Naplníte zásobník, navolíte kdy a kolik mají kamna topit a ona to zvládnou sama. To je totiž sporák. Kromě toho, že z něj sálá teplo, na něm můžete v pohodě i vařit. Tady je dokonce trouba. Takže to je vlastně tři v jednom. Zatopí, uvaří a upečou.

 

 

Mohlo by vás zajímat:
Renovace kamen I. – Šamotová válcová kamna
Renovace kamen II. – Americká litinová kamna
Krby a kamna
Moderní topení v historickém kabátě
Přestavba kotle na tuhá paliva
Zahradní krby a udírny
Dr. Byt – Krb v interiéru

 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova