Moderní trendy ve vytápění

Publikováno 25. 2. 2013
Zdroj: TV Nova

V této reportáži si ukážeme, jaké výhody přináší vytápění peletami a jaké jsou možnosti vytápění tímto moderním a ekologickým palivem.

Krby a krbové vložky už dávno nejsou pouhým dekoračním prvkem interiérů, ale staly se z nich moderní úsporné zdroje tepla a to jak pro vytápění objektů, tak i pro přípravu teplé vody. Z hlediska ročních nákladů na vytápění jde o zdroj, který je srovnatelný například s tepelným čerpadlem – dřevo se stále řadí mezi nejlevnější zdroje energie u nás. Výjimkou tomu není ani u peletových kamen. Ta jsou řízena automaticky a některé modely lze dokonce ovládat i dálkově pomocí GSM. Každá peletová kamna jsou vybavena velkým zásobníkem, který je potřeba naplnit peletami. Ty jsou v místě hoření automaticky zapáleny a pomocí šnekového dopravníku si peletová kamna sama dávkují dostatek pelet do svého spalovacího prostoru. Peletová kamna umožňují opustit na delší dobu vytápěný objekt, aniž by se musel majitel obávat návratu do studených prostor. Automatické dávkování lze velmi jednoduše a hlavně efektivně regulovat a tak můžete nastavit množství přidávaného granulátu. Hoření pelet pak probíhá v uzavřeném prostoru hoření a tak se nemusíte bát, že by jiskra přeskočila do otevřeného prostoru.

V místě natáčení reportáže v novostavbě rodinného domu budou instalovaná krbová kamna, která kombinují automatické spalování dřevěných pelet a manuální přikládání palivového dřeva nebo briket ve dvou oddělených spalovacích komorách. Vhodné jsou nejen pro chataře a chalupáře. Jejich výhoda je automatický provoz t.j. zapálení, vypnutí v daný čas a požadovanou teplotu. Jednoznačná výhoda je připojení externího GSM modulu pro možnost zapálení na dálku, pomocí SMS zprávy z mobilního telefonu. Pokud majitel předpokládá, že užívání kamen bude převažovat pouze o víkendu, pošle příkaz s časovým předstihem a kamna začnou temperovat. Zákazník má možnost kamna na dálku vypnout, zjistit aktuální teplotu nebo ji upravit. V praxi to znamená, spokojenost z víkendového pobytu i v zimních měsících, kdy chataři a chalupáři, z důvodu problematického vytápění, mnohdy nejezdí na svá sídla. Je velmi obtížné vytopit prostor z např. 5°C na pokojovou teplotu, ale pokud vám již krbová kamna na pelety temperují na 15°C, nedá tak velké úsilí dosáhnout pokojové teploty.

Krbová kamna na pelety jsou velmi bezpečná, mají několik bezpečnostních prvků proti prohoření do zásobníku paliva, ucpání spalinové cesty, nedovřených dvířek atd.
Další výhodou je bezprašné užívání a to včetně doplňování paliva a čištění krbových kamen, které provádí uživatel až po několika denním provozu.

Podstatným kritériem při výběru krbových kamen je účinnost spalování, spotřeba paliva a jejich hlučnost. Krbová kamna na pelety mají spalinový a prostorový ventilátor, šnekový podavač paliva. Zásadním parametrem je cena a provozní náklady. Vyplatí se vůbec krbová kamna na pelety? Odpověď je jednoznačná. Ano vyplatí. V porovnání s ostatními zdroji tepla, jako je elektřina a plyn, jsou pelety jednoznačně ekonomičtější. V porovnání s klasickými zdroji na tuhá paliva, jsou pelety o něco dražší, ale pokud bereme v úvahu komfort vytápění, (nemusíte zatápět, vynášet popel atd.) jsou pelety velmi dobrá volba.

Provoz krbových kamen na pelety pro chatu o tepelné ztrátě do 8Kw vychází 0,8kg pelet za hod. při ceně 5,-Kč /kg je hodina provozu cca za 4,-Kč, topná doba za víkend 30hod x 4,-Kč = 120,- Kč. Spotřeba el. Energie je 100Wattu za hodinu provozu.
Nevýhodou je závislost na dodávkách el. energie. ( výpadek proudu např. při bouřce atd). I to lze jednoduše ošetřit záložním zdrojem, který dokáže několik hodin kamna udržet v chodu.

Pokud, z důvodu dobré dostupnosti, upřednostňuje majitel vytápění klasickým palivovým dřevem, ale rád by využil i možnost automatického spalování s možností naprogramování dálkového zapálení, které nabízejí pelety, může využít kamna, která mají dvě oddělené spalovací komory a jeden měděný teplovodní nebo teplovzdušný výměník. Ve spodní spalovací komoře můžete spalovat palivové dřevo, brikety. Horní spalovací komora je určena k automatickému spalování dřevěných pelet. Jedinečnost těchto krbových kamen je, že obě spalovací komory mohou hořet současně nebo jednotlivě. Pokud nedosáhnete požadovaný výkon ze dřeva, můžete zapnout pelety. Krbová kamna dosahují při spalování pelet až 95 % účinnosti spalování a při spalování palivového dřeva mají účinnost spalování až 89 %.


Další typy kamen, které splňují nejen ale i parametry moderního designu:

Krbová kamna, která mají hloubku pouze 24cm, možnost teplovzdušného vytápění celého domu. Ukázka moderního zdroje na pelety.

Kuchyňský sporák – kachlový ručně malovaný sporák na tuhá paliva s účinností 86%. Ukázka klasického zdroje na tuhá paliva ovšem s moderním.

Teplovodní krbová kamna v obložení exotické dřeviny a se zrcadlovými předními dvířky.Více ve videu.

 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz