Mravenci – účinná likvidace

Publikováno 20. 6. 2011
Zdroj: TV Nova

Nezvanými společníky našich domovů a zahrad jsou bezesporu mravenci. Při své stavbě hnízda často poddolují cesty, kameny, terasy i dlaždice, které se pak uvolňují či poklesnou. Mravenci se rádi usídlují ve škvírách u podezdívky a na cestách za potravou si vytvářejí různé mravenčí stezky, které vedou třeba i obytnými místnostmi. V reportáži si ukážeme, jak efektivně se lze mravenců zbavit.

Dříve používané spreje na mravence se vyznačovaly také toxicitou i pro člověka. Dnes se nabízí přípravky na přírodní bázi. Jedná se především o přírodní pyretroid – obsahovou látku získanou z kopretiny růžové. Použijeme-li aerosol bývá opatřen aplikační tryskou, aby se přípravek dostal přímo do škvír a nepřístupných míst a nešířil se zbytečně do okolí.

Nejúčinnějším zásahem do života mravenců je úhyn celého hnízda. Použijeme speciální návnadu – opět obsahující tento přírodní insekticid spinosad, kterou mravenci dělnice zanesou do hnízda a insekticid poslouží jako potrava a postupně populace vyhyne. Aplikuje se do malé mističky návnadového zařízení tak, aby jej mravenci roznesli. Dózičky dáváme nedaleko mraveniště nebo na mravenčí stezky. Přitahují mravence, kteří jim nedokážou odolat. Nepatří na přímé slunce, kde rychle vysychá, špatné stanoviště poznáme podle změny barvy. Samozřejmě podle potřeby návnadu doplňujeme. Může mít podobu sirupovitého roztoku, kašičky nebo krystalků. Přípravky jsou hořké a tak odpuzují od požití děti a domácí zvířata. Aplikační mističky se dají vymýt a použít opakovaně. Dávají se do interiéru a do stínu a mimo srážky na balkony a terasy.

Ještě hůře se bojuje proti mravencům na zahradě. Zde opět použijeme přírodní insekticid. Bude ve formě prášku, který se plošně sype na zasažená místa nebo se také dá z prášku připravit roztok, který se aplikuje postřikem na potřebná místa – do trávníku, podél obrubníků, na skalky, stezky, podél skleníků apod. Není škodlivý pro teplomilné živočichy. Veškeré uvedené přípravky jsou přírodního původu, nejsou toxické a nezanechávají nežádoucí zbytky, spolehlivě a neškodně se rozkládají.

Přípravky s přírodními pyretroidy se liší ve složení, konzistenci látek a aplikačním systému. Výsledek je však shodný, kolonie uhyne.

Mravenců je celá řada, liší se barvou a velikostí. Lesní mraveniště a lesní mravenci jsou chránění, tam žádné insekticidy nepoužíváme! Většinou zasahujeme proti černým a rezavým mravencům. Speciální skupinu tvoří tzv. faraoni, jejich likvidaci vyžaduje zásah specializované firmy, výše uvedenými přípravky jen dočasně utlumíme jejich tlak.

 

Přečtěte si také:
Mravenci v domě
Česnekové dýmovnice
Pozorujte mravence v antquariu

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz