Plovoucí podlaha

Publikováno 14. 11. 2011
Zdroj: TV Nova

V současné době jsou velmi oblíbené plovoucí podlahy. Na trhu je jich nepřeberné množství, jak si tedy vybrat tu správnou? Materiál na podlahu vybíráme podle provozu a zátěže podlahy v konkrétní místnosti – jiná bude do ložnice, kuchyně či obýváku. Poradíme vám, podívejte se.

Vlastnosti a použití podlahových materiálů jsou rozdílné, dělíme je do 4 tříd:

a. Třída 23-AC3: obytné prostory s intenzivním používáním, vstupní haly, schodiště, kuchyně

b. Třída 31-AC3: komerční prostory s občasným používáním, hotelové pokoje, konferenční sály

c. Třída 32-AC4: komerční prostory se středním užíváním, školky, kanceláře, čekárny

d. Třída 33-AC5: komerční prostory s intenzivním používáním, chodby, velkoplošné kanceláře, učebny

Základní materiály na podlahu jsou dřevo nebo laminát ( jen někdy se používá korek). Samozřejmě u obou materiálů máme ještě další rozlišení.

Laminátové podlahové díly mají tloušťku 6, 7, 8 mm a mají různé grafické zpracování – vzhled dřeva od selského po ušlechtilé, dlažby i další. Výhodou laminátu je dlouhá životnost, široké možnosti použití, skvělá možnost imitace prakticky jakýchkoliv povrchů, a tudíž obrovský výběr designů. Kladem je také výhodná cena v porovnání s dalšími povrchy.


U dřevěných podlah si ceníme čistě přírodního materiálu, širokého množství dekorů dřeva, dlouhé životnosti a vícevrstevnatosti (po opotřebení se dají horní vrstvy zbrousit a znovu po nalakování používat). Nehodí se příliš do kuchyní nebo koupelen (a dalších míst, kde hrozí styk s vodou). Proti laminátu mají vyšší pořizovací cenu a jsou choulostivější na provoz.

Vybírat můžeme z různých typů podlah – vždy je nutné při nákupu kvůli prořezům počítat s rezervou materiálu kolem 10–15 % (u všeho – podlahových dílů, izolace, lišt).

Při nákupu postupujeme v krocích:
Až vybereme materiál a vzor podlahových dílů, ověříme pomocí srovnávací latě rovnost podkladu, na který budeme plovoucí podlahu pokládat. Rozdíl v nerovnosti by neměl být na 2 m vzdálenosti výškově větší než 3 mm. Větších nerovností se zbavíme nanesením vyrovnávací stěrky. Vystěrkovanou podlahu necháme vyschnout aspoň dva dny. Rozpočítáme si podlahové díly a zvolíme směr položení.

Poté položíme polyetylenovou fólii proti vzlínající vlhkosti. Před pokládkou fólie podlahu důkladně zameteme, nejlépe vyluxujeme vysavačem, aby na ní nezůstal prach, kamínky nebo jiné nerovnosti, které by posléze mohly způsobit problémy s funkčností plovoucí podlahy.

Následuje izolace proti kročejovému hluku, která současně také i vyrovnává drobné nerovnosti do 3 mm (z materiálů se používají např. mirelon, starlon, hobra).

Nyní položíme podlahu podle návodu, který dostaneme společně s díly při nákupu. Založíme první řadu lamel a zajistíme ji klínky. Od stěny udržujeme dilatační spáru 15 mm. Lamely snadno spojujeme pomocí zámkového spoje. Na poslední lamele v řadě vyznačíme přesnou délku úhelníkem. Odečteme 15 mm na dilatační spáru mezi zdí. Přebytečnou část lamely odřízneme. Poslední lamelu opatrně dorazíme do čelního zámkového spoje za pomoci montážní páky. Oříznutý zbytek použijeme k založení nové řady, je-li dlouhý kolem 40 cm. Postupně položíme celou podlahu, průběžně zakládáme klínky. Stále si hlídáme jednotné odstupy od stěn. Po položení odstraníme všechny klínky. Podlaha se srovná a díky dilatační spáře pracuje podle vlhkosti v místnosti. Okraje začistíme lištami, které přilepíme nebo upevníme pomocí příchytkových spon. Rohy řešíme seříznutím na pokos nebo použijeme širokou nabídku krycích plastových rohů. Povrch hotové podlahy ošetříme podle pokynů výrobce.

Pouze při správné péči nám podlaha vydrží skutečně dlouhá léta, proto se o ni pravidelně staráme. Na trhu se prodávají speciální prostředky na lamináty i dřevo, většina z nich již obsahuje leštěnku. Nejlepším nástrojem jsou mopy a vysavač. Platí pravidlo, čím méně vody, tím lépe.
 

 

Podívejte se také na:
"Dřevěná" podlaha z vinylu
Korková podlaha
Podlaha z prken
Voděodolná plovoucí podlaha
Jak vybrat plovoucí podlahu

 
 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova